Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Kétségtelenül mozgalmas és kihívásokkal teli időszak vár minden termelőre, az orosz-ukrán háború miatt azonban például meghozták azt a döntést, hogy a kizárólag 2022-ben érvényes intézkedés során a gazdálkodók az eddigi szabályozástól eltérően dönthetnek úgy, hogy az Egységes Kérelemben bejelentett területeken termesztett bármely szántóföldi növényt a zöldítés szempontjából parlag ökológiai fókuszterületként (EFA) és/vagy a diverzifikációban parlagként számítsák be. Feldman Zsolt, mezőgazdaságért felelős államtitkár felhívta a figyelmet a Portfolio Agrárium 2022 konferencián arra, hogy ez nem egy kötelezettség, hanem mindenki saját belátása szerint dönthet.
Élelmiszerhiány fenyegeti Európát?
Győrffy Balázs elmondta, hogy nem az idei év lesz igazán izgalmas, hanem a következő. A gazdáknak évről évre az egész gazdaságukra kiható döntéseket kell meghozniuk, erre pedig jobb felkészülni. A háborúnak viszont van még egy következménye: szembejött a valóság. Az észak-afrikai térségben például nagy a gond, nem lesz élelmiszer. Európában pedig visszafogják a termelést, szabályozzák a trágyát és a növényvédő szereket, ha ez így marad, akkor előbb-utóbb Európa elveszítheti az önellátását, ez pedig mindannyiunkat érint.
Milyen támogatásokra lenne szükség?
Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, mint fogalmazott, a növénytermesztők az idén rendben lesznek, a magas gabonaár segíti a jövedelmezőséget, az inputanyagok megnövekedése és az aszály ellenére nehéz, de jó év lesz, úgy tűnik. A gabona ár az, ami ezt elősegíti. Az állattenyésztők viszont nagyon nagy bajban vannak, nem divat ma húst enni. A sertés és a baromfi egyenesen katasztrófa a jövedelmezőképességet tekintve, nagy gödörben van az ágazat. Kovács Zoltán, a Rekontir Cégcsoport ügyvezető igazgatója is alátámasztotta, hogy az ágazat szereplői ma nem feltétlenül tudnak "életképesek" lenni. Makai Szabolcs is aláhúzta, hogy az elmúlt év nagyon kemény volt, óriási veszteségek voltak a sertéseket illetően, elkerülhetetlen az élelmiszer-drágulás. Máskülönben megszűnhet az ágazat vagy később a hatékonytalanság miatt működésképtelen lesz.
Beruházásdömping a magyar agráriumban
Tavaly kiírási dömping volt a hazai mezőgazdaságban, születtek idén is újabb döntések. Kérdés, hogy a továbbiakban várhatóak-e újabb pályázatok, újranyitások? Feldman Zsolt elárulta, hogy nagyon fontos az, hogy ne zúdítsanak folyamatosan 100 milliárdokat a különböző ágazatokra, az egészséges kipörgetés sokkal fontosabb. Az, hogy hogyan és miként lesz a folytatás, nem most kell meghozni a döntést. Ha például idén év végén van olyan terület, ahol lehet érdemi, technológiai változást segítő pályázatot kiírni, akkor az meg lesz oldva. Év közepén lehet majd látni, hogy mire lehet szükség. Kovács Zoltán megerősítette, hogy a kifizetések rendben lesznek a következő években is, ettől nem kell tartania a termelőknek.
Újabb kihívó akadt: az építőanyagok
Az építőanyag-gyártáshoz szükséges nyers- és alapanyagok világpiaci áremelkedése 30 éve nem látott ütemű költségnövekményt eredményezett a magyarországi építőiparban. A költségek világpiaci árának - előre nem jelezhető módon történő - emelkedése miatt számos gazdálkodó jelezte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) irányába, hogy a tervezett beruházási projektek ilyen építési árak mellett kivitelezhetetlenné váltak, esetleges megvalósításuk likviditási problémákat eredményezne a vállalkozásoknál. Az építési költségnövekményeket az alábbiak szerint van lehetőség elszámolni: többlettámogatás igénybevételére nyílik lehetőség a Vidékfejlesztési Programban támogatott 2020. január 1-jét követően benyújtott, építésekre irányuló támogatási jogviszony esetén. Változás bejelentési kérelem keretében tudják igényelni egy alkalommal, legkésőbb az első építésre irányuló kifizetési igénylés benyújtásáig. Ignácz Balázs, a Magyar Államkincstár igazgatója, mint mondta, bizony a gazdák számára is nagy gondot okozhat az építőanyag emelkedése is, de a támogatásra várják a jelentkezőket, a kifizetéssel ebben az esetben sem lesznek gondok. A Rekontir Cégcsoport ügyvezető igazgatója úgy véli, hogy az elkövetkezendő évben 25-30%-os építőanyag-áremelkedéssel kell kalkulálni, valamint munkaerőproblémákkal is a háború miatt. Ezekre is megoldást kell találni, de ezen az úton elindultak most.
Fordult a kocka
A NAK elnöke emlékeztetett arra, hogy Spanyolországban például 20%-nyi területet tudnak öntözni, ellenben itthon, mivel itt ez 2%-ra tehető. Enékül pedig nincs termelés. A kerekasztal-beszélgetés összes résztvevője egyetértett ezzel, valamint azzal is, hogy a háború rámutatott megannyi fontos és egyben érdekes dologra is:
- utalva ezzel arra, hogy a konfliktus miatt bejelentették, hogy monitorozni fogják az országból kivitt gabonákat.
Mennyire durvulhat el az élelmiszerpiaci-krízis?
A szakértők szerint rövidre lehet fogni erre a kérdésre a választ, hiszen: nagyon. Nem fenntartható hogy a vágóhíd fizeti meg a termelést, tovább fog hárulni a fogyasztókra, ott lesz a nagyobb baj, hogy hogyan fizetik meg az emberek. Nagy visszaesés lesz, enni kell, de kemény lesz az elkövetkezendő 1-2 év. Magyarországon viszont jobban felerősödhet a mezőgazdaság és a vidék szerepe. A kifizetések során pedig továbbra is törekednek arra, hogy minden problémamentesen és precízen történjen, mint eddig. Azonban van, ami komoly aggodalomra adhat okot:
- hangsúlyozta Győrffy Balázs.
A Portfolio Agrárium 2022 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Óriási a nyomás a mezőgazdaságon: az orosz-ukrán háború csak tetézi a gondokat
- Kifizetési dömping a magyar agráriumban: fontos híreket közölt az Államkincstár
Képek forrása: Portfolio/Stiller Ákos