Ma megnyitják a pénzcsapot - Még az idén 200 milliárdot fizetnek ki

agrarszektor.hu
Összesen nyolc uniós és nemzeti jogcímnél indítja meg október 16-tól a 70 százalékos agrártámogatási előlegfizetést a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) - nyilatkozta az agrárszektor.hu-nak Gyuricza Csaba, az MVH elnöke. A hivatal két további jogcímnél, a kistermelők átalánytámogatásánál és a cukorrépa-termelők támogatásánál is indít idei kifizetéseket. Az ágazati szereplők a 2015-ös évre összesen 441,7 milliárd forintra számíthatnak, amelyből mintegy 200 milliárdot még az idén megkaphatnak, a fennmaradó összeghez pedig a jövő év első felében juthatnak hozzá.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az eddigi kettőről az idén nyolcra növekszik azoknak a támogatási jogcímeknek a száma, amelyeknél az MVH október 16-tól előleget fizet - közölte Gyuricza Csaba. Emellett Magyarország él azzal a lehetőséggel is, hogy idén a tagországok - az Európai Bizottság hozzájárulásával - a korábbi 50 százalékról maximum 70 százalékra emelhetik a támogatási előleg mértékét. Ugyanakkor az előlegfizetést a tagállamok többsége nem alkalmazza, így Magyarország azon kevés EU-tag közé tartozik, amely az előrehozott kiutalásokat felvállalja - húzta alá az MVH elnöke.

Az előlegfizetés azoknál a jogcímeknél jöhet szóba, amelyek az úgynevezett közvetlen uniós támogatásokhoz, illetve az átmeneti nemzeti támogatásokhoz (ÁNT) tartoznak. Magyarország az elmúlt években csak a területalapú támogatásoknál (SAPS) és a különleges tejtámogatásoknál fizetett előleget, az idén azonban e lehetőséget a SAPS-alaptámogatásnál, a zöldítésnél, a tejhasznú tehéntartásnál, a termeléshez kötött anyajuh támogatásnál, a hízóbika-tartás támogatásánál, az anyajuhok kiegészítő támogatásánál, az átmeneti nemzeti anyajuh-támogatásnál és a nemzeti tejtámogatásnál alkalmazza.

 

A jogcímek közül a legnagyobb összeget a 227,3 milliárd forintos SAPS-alaptámogatás és a 126,5 milliárdos zöldítési támogatás teszi ki. SAPS-alaptámogatásból - figyelembe véve a 70 százalékos maximumot - előlegként hektáronként legfeljebb 31 886 forintot, zöldítésre hektáronként legfeljebb 17 748 forintot kaphatnak előlegként a termelők, vagyis október 16-tól együttesen körülbelül 49 616 forinthoz juthatnak, míg a két jogcím teljes összege hektáronként 70 880 forint lehet.

Ugyanakkor a gazdálkodóknak arra kell számítaniuk, hogy a SAPS- alaptámogatási és a zöldítési előleg nem egyszerre érkezik majd a számlájukra - hívta fel a figyelmet Gyuricza Csaba. Bár a kifizetések október közepétől mindkét jogcímnél megindulnak, a SAPS-nál a nagyobb tömegű kiutalások november első felétől, a zöldítésnél november második felétől várhatók. A SAPS-nál a kifizetéseket a túligénylések és a menet közbeni ellenőrzések befolyásolják, zöldítési pénzt pedig csak az kaphat, akinek az MVH SAPS-előleget már fizetett, a szükséges ellenőrzéseket nála elvégezte, illetve a zöldítési követelmények teljesítése nem vonatkozik rá.

Az előlegfizetéseken túl az MVH még az idén megkezdi a kistermelők uniós átalánytámogatásának és a cukorrépa-termelők támogatásának kifizetéseit is, amely további 42,1 milliárd, illetve 2,5 milliárd forint kiutalását jelentheti. A piaci szereplők - tette hozzá Gyuricza Csaba - közvetlen és hazai támogatásként az idei év után összesen 441,7 milliárd forintra számíthatnak, amelyből mintegy 200 milliárdot kaphatnak meg még 2015-ben, míg a fennmaradó részhez 2016. június 30-ig juthatnak hozzá. A 441,7 milliárdos összegbe nem tartoznak bele a vidékfejlesztési támogatások, amelyekre - a nyáron elfogadott magyar Vidékfejlesztési Program alapján - a közelmúltban kezdte meg a pályázati felhívások kiírását az irányító hatóságként működő Miniszterelnökség.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?