Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Több mint 380 millió eurót tesz ki az az "elméleti" összeg, amely a korábbi évek vidékfejlesztési kötelezettségvállalása miatt terheli a Vidékfejlesztési Programot - közölte az agrárszektor.hu-val a Miniszterelnökség. Ez összesen 110-120 milliárd forint olyan támogatási igényt jelent, amely az elmúlt évek támogatási jogcímeinél keletkezett, de most a 2014-2020 közötti VP-ből kell kiegyenlíteni.
Elsősorban olyan áthúzódó determinációkról van szó, amelyek a 2007-2013 között futott Új Magyarország Vidékfejlesztési Programból (ÚMVP) származnak. A VP irányító hatósági feladatait ellátó Miniszterelnökség az agrárszektor.hu rendelkezésére bocsátotta azt a táblázatot, amely a VP-t terhelő, determinációval érintett intézkedéseket tartalmazza (lásd az alábbi táblázatot). Ebből kiderül, hogy a legnagyobb összeget, több mint 71 millió eurót az áthúzódó erdészeti támogatások teszik ki, de jelentős az úgynevezett állatjóléti, agrár-környezetvédelmi, falumegújítási, üzemfejlesztési és beruházási támogatási determináció is.
A meglévő kötelezettségek azt jelentik, hogy ezekre az összegekre nem lehet új pályázatokat kiírni. A determináció jelentősnek mondható, hiszen a 110-120 milliárdos keret a VP mintegy 1300 milliárd forintos teljes költségvetésének csaknem 10 százalékát képviseli, és korábbi nyilatkozatok szerint determináció címén mintegy 70 milliárd forintot már 2016-ban ki is fizettek.
A determinációk ellenére a Miniszterelnökség mégis úgy döntött, hogy a VP-n belüli, lényegében teljes forráskeretet megpályáztatja. Kis Miklós Zsolt, a minisztérium államtitkára egy közelmúltbeli háttérbeszélgetésen megerősítette, hogy a tárca március végéig az 1300 milliárdos teljes forráskeretre kiírta a pályázatokat.
Az államtitkár indoklása szerint a Miniszterelnökség részben azzal számol, hogy a 110-120 milliárdos elméleti determináció nem valósul meg teljes mértékben, vagyis nem kell az egész összeget áthúzódó kötelezettségekre fordítani, mivel egyes támogatásokat a jogosultak tényelegesen nem hívnak le. Másrészt a tárca már most azt valószínűsíti, hogy a VP új pályázataiból egyes kifizetések a 2020 utáni, új uniós költségvetési időszakot terhelik majd, vagyis szintén determinációvá válnak. A minisztérium e szempontok figyelembevételével tartotta lehetségesnek, hogy az áthúzódó kötelezettségvállalások ellenére az 1300 milliárdos teljes VP-keretet új pályázatokként hirdesse meg - tette hozzá az államtitkár.