Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Megpróbáljuk visszaverni az importot - fogalmazott az agrárszektor.hu-nak Mélykuti Tibor, a tejágazati szereplőket tömörítő Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke, aki a nyerstej-felvásárlásban piacvezető szerepet betöltő, székesfehérvári tejüzemet működtető Alföldi Tej (AT) Kft. ügyvezető igazgatója is. Mélykuti Tibor annak kapcsán reagált így, hogy az Auchan a közelmúltban olyan - óriásplakátokkal is támogatott - akciót kezdett, amellyel elképesztően alacsony áron, literenként 99 forintért hirdette az AT Riska márkájú, 0,1 százalékos zsírtartalmú dobozos UHT-tejét.
Mélykuti Tibor szerint az akció válaszlépés arra, hogy a hazai üzletláncokban nemrég szintén rendkívül olcsón jelentek meg importból származó UHT-tejek. Ilyen például a 1,5 százalékos zsírtartalmú szlovák Agro Tami, amely mostanában már literenként 129 forintos áron jutott a magyar boltokba. Az alacsony importárak miatt a hazai feldolgozók is árcsökkentésre kényszerülnek, hogy fel tudják venni a versenyt a külföldi tejekkel.
Mint az agrárszektor.hu beszámolt róla, az üzletláncok már kora tavasszal is hirdetettek nyomott árú akciókat, de azóta a hazai tejpiacon romlott a helyzet. Ehhez hozzájárul, hogy áprilistól megszűntek az uniós tejkvóták, így azóta nincsenek mennyiségi korlátai annak, hogy egy-egy tagország mennyi tejet állíthat elő. Bár a szarvasmarha-ágazat más állattenyésztési szektoroknál lassabban reagál a piaci változásokra, a kvótamegszüntetésre fel lehetett készülni, így számos tagállam máris több tejet állít elő. Ezért fokozódott annak a veszélye, hogy egyes cégek rendkívül olcsón a magyar piacon "vezetik le" feleslegeiket, másrészt pedig csökkent a külpiaci kereslet a hazai nyerstej iránt is.
Az exportra menő tételekért a hazai termelők már csak mintegy 60 forintos (19-21 euró centes) literenkénti árat kaphatnak, míg a hazai piacra értékesített tej átlagára 85 forint (28 cent) körül mozog. A literenkénti önköltség ugyanakkor ma 95 forintra tehető, így a tejtermelés a belföldi értékesítéseknél is csak úgy lehet nyereséges, hogy a gazdák 17-18 forintos literenkénti uniós támogatást is kapnak. A felvásárlási árak körülbelül 20 százalékkal estek az egy évvel korábbihoz képest, ezért további árcsökkenésnél már annak is fennállna a veszélye, hogy a hazai tejtermelés a támogatásokkal együtt is veszteségessé válik.
MTI-fotó: Balázs Attila
A magyar állattartók ugyanakkor még mindig jobb helyzetben vannak a nyugat-európai gazdákhoz képest, mivel például mára Belgiumban literenként 27, Németországban 26-28 euró centes árak alakultak ki. Mélykuti Tibor szerint még soha sem fordult elő, hogy Nyugat-Európában alacsonyabbak legyenek a tejfelvásárlási árak, mint Magyarországon. Ezért felmerül, hogy egyes tagországok most más módon juttatnak többletforrásokat saját tejtermelőiknek. Németországban például sok állattartó telepen működik biogázüzem, és elképzelhető, hogy a megtermelt elektromos áramot egyfajta burkolt támogatásként előnyös feltételekkel veszi át a gazdálkodóktól az állam.
Magyarországnak alapvető érdeke, hogy a mai termelési szint fennmaradjon, ehhez azonban meg kell tartani a piacokat - állapította meg a mostani árháború kapcsán a terméktanács elnöke. A közeljövőben javíthat a helyzeten, hogy a nyári időszakban a meleg időjárás hatására biológiai okokból a tejtermelés európai szinten is csökkenthet. Hosszabb távon viszont Mélykuti Tibor szerint arra is szükség lenne, hogy a hazai tejtermelés 80-85 százalékát felvásárló nagy tejfeldolgozók fejlesztési támogatásokat vehessenek igénybe. Ma azonban úgy tűnik, hogy a kormány által tervezett, 300 milliárd forintos új élelmiszeripar-fejlesztési programban nem juthatnak pénzekhez, mivel az csak a mikro-, a kis- és a közepes vállalkozásoknak juttatna forrásokat.
A nagykereskedelmi tevékenységet végző cégeknél a NÉBIH megkezdte az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevalláshoz és befizetéshez kapcsolódó ellenőrzéseket is. Az eddig lezárt két ellenőrzésnmél több mint 9 millió forint felügyeleti díj bevallásának és megfizetésének elmulasztását állapította meg a NÉBIH. A kapcsolódó bírságok és pótlékok összege meghaladja a 800 ezer forintot. A tejágazati ellenőrzések - a társhatóságok bevonásával - folytatódnak - nyomatékosította közleményében az agrártárca.