Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Alapvetően átalakítja a kiskereskedelmi szektort az törvénymódosítási tervezet, amely többszörösére növelné az élelmiszerláncokra kivetett, úgynevezett élelmiszerlánc-felügyeleti díjat 2015-től. A SPAR Magyarország esetében például e díj több mint 30 szorosára emelkedne a jövő évtől, ezért a cég a piaci átrendeződés mellett az élelmiszerárak emelkedését és munkahelyek megszűnését sem tartja kizártnak. A SPAR most Magyarország ötödik legnagyobb munkáltatója, és a cég 14 ezer embernek ad munkát. A hazai vállalat az osztrák SPAR-csoport része, amelyet tulajdonosi családok irányítanak, így a csoport nem minősül multinacionális cégnek - hangoztatja a SPAR Magyarország, amely a jövő héten rendkívüli sajtótájékoztatón ismerteti hivatalos álláspontját az ügyben.
Mint ismert, a parlamenthez benyújtott adómódosító csomagból derült ki, hogy a kormány sokszorosára kívánja növelni a kiskereskedők élelmiszerlánc-felügyeleti díját. Az agrarszektor.hu kérdéseire sem a díjat beszedő Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), sem a Nemzetgazdasági Minisztérium nem nyilatkozott az ügyben. Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára viszont szeptemberben még úgy foglalt állást, hogy egyik piaci szereplő élelmiszerlánc-felügyeleti díja sem növekszik 2015-ben.
A díj mértéke - amelyet a termelőknek, a feldolgozóknak és a kereskedőknek egységesen meg kell fizetniük - most az éves árbevétel 0,1 százalékát teszi ki. A kormány elképzelései szerint viszont a díj árbevételtől függő, sávos mértékben akár 6 százalékra is emelkedhetne, amely az OKSZ szerint összességében 25-30 milliárd forintos többletterhet okozna a kereskedelmi szektorban. Az OKSZ nem tartja kizártnak azt sem, hogy az élelmiszerláncok a díjemelés nyomán az olcsóbb importélelmiszereket részesítik előnyben, és veszélybe kerülhetnek az agrártárcával kötött korábbi megállapodások is.