Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 2021-es év fagyos tavasza oly sok más zöldség és gyümölcs mellett a málnának se kedvezett. Tavaly óta több málnatermesztő országban is csökkent a málna termőterülete, ezzel együtt pedig a termés is, derült ki az AKI legfrissebb agrárpiaci jelentéséből. Különösen nehéz helyzetben vannak a magyar málnatermesztők, akiknek nemcsak az időjárás okoz egyre nagyobb gondokat, ahogy arról az Agrárszektor is beszámolt.
A tavaszi fagyos időjárást az EU málnatermesztése is megérezte
Szerbia a legnagyobb málnatermelő Európában, a szerbiai statisztikai hivatal júliusi jelentése szerint a termés 26,5%-kal emelkedhet az idén a 2020. évihez képest. Lengyelország az Európai Unió legnagyobb málnatermelőjévé fejlődött, a termőterület 27-30 ezer hektár, a termés 76 és 130 ezer tonna között alakult az elmúlt években. Szakértők szerint az idei évben a kedvezőtlen időjárási viszonyok hátráltatták a málna érését az országban. Spanyolországban a tavaszi fagyok miatt kevesebb málnára számítanak. Huelva tartományban a málna termőterülete 10%-kal, 2070 hektárra csökkent, a málnatermés 46,5 ezer tonnát tehet ki, ami 4,3%-os csökkenést jelentene az előző szezonhoz képest.
Az Eurostat adatai szerint az EU belső piacán Spanyolország a legnagyobb frissmálna-exportőr, a vezető importőr pedig Németország. Az unió frissmálna-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2020-ban: a behozatal 3%-kal nőtt, vagyis 40,4 ezer tonnát tett ki, a kivitel viszont 9%-kal, 27,6 ezer tonnára csökkent az előző évihez képest. Marokkóból 10%-kal 35,4 ezer tonnára nőtt a friss málna importja a megfigyelt időszakban. Az idei év első öt hónapjában a Marokkóból származó import 14%-kal csökkent, 19,8 ezer tonnát tett ki.
Az unió belső piacán a legnagyobb fagyasztottmálna-exportőr Lengyelország, a legnagyobb importőr pedig Németország. A közösség fagyasztottmálna-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2020-ban: a behozatal 114,2 ezer tonnát, míg a kivitel 18,7 ezer tonnát tett ki. Az unió legnagyobb fagyasztottmálna-beszállítója Szerbia volt, ahonnan 75,9 ezer tonna érkezett 2020-ban.
Egyre kevesebb magyar málna terem
A KSH adatai szerint az ezredforduló idején 1500 hektáron termesztettek málnát Magyarországon. Azóta a málna termőterülete folyamatosan csökken. A KSH adatai szerint 2020-ban 253 hektárról 492 tonna málnát takarítottak be, ami 56%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A KSH adatai szerint a friss és a fagyasztott málna külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2020-ban: a friss málna behozatala (döntően Spanyolországból és Németországból) 20%-kal csökkent, 369 tonnát tett ki, a kivitele viszont nem érte el az 1 tonnát, ami 60%-os csökkenést jelent az előző évihez képest. Az idei év első öt hónapjában a friss málna beszállítása 6%-kal, 187 tonnára csökkent az előző esztendő azonos időszakához képest.
A KSH adatai szerint a fagyasztott málna behozatala 2020-ban az előző évihez képest 10%-kal nőtt, vagyis 2,76 ezer tonnát tett ki, a kivitele pedig 13%-kal emelkedett, 1,19 ezer tonnára. Az idei év első öt hónapjában a fagyasztott málna importja 44%-kal, 799 tonnára, a kivitele pedig 55%-kal 275 tonnára csökkent az előző év hasonló időszakához képest.
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a belföldi málna a 24. héten jelent meg a kínálatban. A málna termelői ára 34%-kal 2225 forint/kilogrammra emelkedett a 2021-es év 24-32. hetében az előző esztendő azonos periódusához képest.