Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nagy és meglepő profittal zárta az elmúlt évet a hazai húsipar, legalábbis ahhoz képest, milyen teljesítmény jellemezte a vállalatok gazdálkodását a korábbi években. A meghatározó hazai cégek sokáig inkább veszteséggel vagy "nulla körüli" eredménnyel működtek, tavaly már viszont szinte mindegyikük jelentősnek mondható nyereséget ért el.
Azt már a tulajdonos gyulai önkormányzat hivatalosan is bejelentette, hogy a Gyulahús Kft. 500 millió forintos nyereséget ért el 5 milliárd forintos forgalom mellett 2015-ben. Ez húsipari szinten (is) kimagaslóan nagy, 10 százalékos árbevétel arányos nyereséget jelent. Az agrárszektor.hu információi szerint tavaly jelentősen növelte adózás előtti eredményét a Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató tulajdonában lévő Pick Szeged Zrt. is, az olasz tulajdonú Kométa 99 Zrt. és a szlovák Mecom Group s.r.o.-hoz tartozó szolnoki-békéscsabai Kaiser Food pedig a 2014-es veszteségből fordította át gazdálkodását nyereséges termelésbe 2015-ben.
Ha csak az árbevételi adatokat nézzük, érdekes módon nem a Csányi-féle Pick vezeti a hazai húspiacot, hanem az olasz érdekeltségű, szintén nyereségesen működő kiskunfélegyházi Hungary-Meat Kft. A cég - a legutolsó, 2014-es mérlegadatok szerint - 72,9 milliárd forintos árbevételt ért el, míg a Pick 69,4 milliárdot. Az utóbbi években azonban csökkent a két vállalat közötti különbség, és biztosra vehető, hogy ismét Csányié lesz a húsipari vezető szerep, ha az idén megépül a bankvezérhez köthető mohácsi gigavágóhíd. Húsipari hírek szerint a Hungary-Meat-ben érdekelt Piero Pini húsipari befektető egyébként is arra törekszik, hogy egyre inkább lengyelországi - szintén hatalmas méretű - feldolgozójának termékeivel lássa el a magyar piacot (is).
Hungary-Meat Kft. 72 911 115 000 3 269 276 000
Pick Szeged 69 440 537 000 2 234 837 000
Kometa 99 Zrt. 25 462 874 000 -250 813 000
Kaiser Food 10 180 136 000 -2 951 157 000
Gyulahús Kft. 4 598 627 000 171 002 000
Forrás: ceginfo.hu
A látványos tavalyi teljesítményjavulás mögött egyértelműen az húzódik meg, hogy a húsipari költségek - ezen belül az önköltség 70 százalékát kitevő sertésárak - jelentősen estek az uniós szintű túlkínálat miatt. A 420-440 forintos korábbi kilónkénti sertésfelvásárlási árak az év végére 300-310 forintra süllyedtek, és ez legalább 20-25 százalékos árcsökkenésnek felelt meg.
Az Agrárgazdasági Kutatró Intézet szerint így alakultak a sertésárak:
Emellett a feldolgozók pozícióit erősítette az is, hogy más költségelemek - így például az energiahordozók - ára is mérséklődött, miközben a húsipari átadási árakat nem kellett jelentősen csökkenteni. Jót tett az élősertésekre és a félsertésekre vonatkozó, 5 százalékra redukált áfa is, mivel fehérítette a hússzektort, így a legálisan működő cégek piacot nyerhettek.
A húspiaci helyzet szépséghibája, hogy a felvásárlási árak csökkenése miatt a sertéstartók hatalmasat buktak. Korábbi termelői nyilatkozatok szerint önköltségük elérte a kilónkénti 380 forintot, ezért az alacsony felvásárlási árak - az úgynevezett állatjóléti és egyéb agrártámogatásokkal együtt is - eladott hízónként legalább 4-5 ezer forintos veszteséget eredményeztek.
E szempontból a helyzet várhatóan az idei év első felében sem javul, mivel az uniós előrejelzések szerint az év közepéig nem valószínű a sertésárak növekedése a közösségi piacon. Ezek az árviszonyok tovább kedvezhetnek ugyanakkor a húsipari cégeknek, és például segíthetnek abban is, hogy a sertés tőkehús áfájának 5 százalékra mérséklése tartósabban mérsékelje a fogyasztói árakat a kiskereskedelemben. Mint ismert, a tőkehús áfája januártól csökkent 27 százalékról 5 százalékra, és az eddigi tapasztalatok szerint a kereskedők a jelentős adóváltozást továbbadták a vásárlóknak, vagyis a fogyasztói árak csökkentek.