Riadót fújtak a tudósok: félelmetesen elmélyült a Duna medre

Riadót fújtak a tudósok: félelmetesen elmélyült a Duna medre

agrarszektor.hu
Az emberi beavatkozások nyomán jelentősen csökkent a Duna hordalékmennyisége, rövidebb és keskenyebb lett, a medre lesüllyedt. A következmények életünk rendkívül fontos területeit érintik, mint például a talajvíz, az energiatermelés, a hajózás, a természeti környezet, a horgászat, a strandok és a rekreáció. Komplex beavatkozásra lenne szükség, mert a mostani generációkon múlik, hogy a jövőben miként lehet majd gazdálkodni a vízzel.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Duna természetes kapocsként köti össze Európa keleti és nyugati felét, a kezdetektől kereskedők, hadseregek és utazók legfontosabb útvonala volt. Nemzedékek hosszú sora alkalmazkodott az áradásokhoz, a folyó ezernyi szeszélyéhez boldogulása vagy puszta életben maradása érdekében. A "kiszolgáltatottságnak" az ipari forradalom vetett véget, pontosabban az ebből fakadó lehetőség, miszerint az ember képes lett megzabolázni és saját szolgálatába állítani a természet erőit, írta meg a 24.hu.

A Duna szabályozását is a XIX. század folyamán végezték el, elsődleges célja az árvízvédelem és a hajózhatóság biztosítása volt. A folyó átalakítása valójában folyamatos, az elmúlt csaknem száz év alatt új elemként még az energiatermelés lépett a képbe. Az emberi beavatkozás hatásai mostanra erősödtek fel annyira, hogy egyre sürgetőbben követelik a szemléletváltást, az újfajta vízhasználatot és az innovatív mérnöki megoldásokat.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) vezetésével kilenc Duna-menti ország kutatói vizsgálták az emberi beavatkozás hatásait a folyóra. A három évig tartó DanubeSediment projekt eredményeként számos, külön-külön régóta ismert probléma közös gyökerét sikerült immár tudományosan is igazolni. A kulcs pedig a Duna hordalék-háztartásában rejlik. Ez pedig az élet rendkívül fontos területeit érinti, mint például a talajvíz, az energiatermelés, a hajózás, a természeti környezet, a horgászat, és - egyebek mellett - a strandok és a rekreáció. Az összefüggésekről a 24.hu Dr. Baranya Sándort, a BME Építőmérnöki Kar, Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszékének docensét kérdezte meg.

Ha folyószabályozás kerül szóba, mindenkinek azonnal Vásárhelyi Pál és a Tisza jut eszébe, de annak idején a Duna teljes hosszán is átvágták a "feleslegesnek ítélt" kanyarulatokat, illetve gátakkal szűkítették le az árteret. A hazai szakaszon előbbi nem volt annyira látványos, mint a Tiszán, de ahol ma a térképen holtágat látunk, az ennek a munkának az eredménye. Ezek közül a legismertebb talán a Tolnai- és a Faddi-Duna.

A folyószabályozás hatására a Duna teljes hossza kétszáz év alatt 134 kilométerrel lett rövidebb, és a szélessége is csak az eredeti töredéke. A néhol akár a 10 km-es szélességet is meghaladó eredeti ártér - az a terület, amin a folyó vízhozama függvényében szabadon mozoghat oldalirányban - ma már sok helyen az egy kilométert sem éri el. És még egy adat, ami a szakemberek számára világosan jelzi, hogy valami komolyabb problémával állunk szemben. Míg korábban a folyó évi 40-60 millió tonna hordalékot szállított a Fekete-tengerbe, jelenleg már csak 15-20 millió tonnát.

Innentől kezd értelmet nyerni mindenki számára a hordalék-háztartás, és ebben az adatban kapcsolódnak össze a különböző emberi hatások következményei is. Alluviális medernek nevezik, amikor a folyó saját hordalékágyában mozog. A Duna jellemzően egy alluviális folyó. A gátak megépítésével mesterségesen leszűkített keresztmetszetben az áramló víz sebessége és mozgási energiája megnő, ami a mederágy mélyülését vonja maga után.

A Duna magyarországi szakaszán évente átlagosan több centit mélyült a meder, az elmúlt 60 évben mintegy két méterrel ásta magát "lejjebb" a folyó. De például a legkritikusabb szakaszon, Dunaföldvárnál öt méter a veszteség, bár ebben az ipari kotrások is fontos szerepet játszottak. A meder mélyülése azonban nem tart örökké, a folyó egy új egyensúlyi állapotot keres magának

 - mondta a 24.hu-nak Baranya Sándor.

A mederrel logikusan a vízszint is süllyed, aminek önmagában több káros hatása is van - az egyik ilyen probléma a talajvízzel áll összefüggésben. A vízfolyás és a talajvíz kapcsolata rendkívül bonyolult, de az a lényege, hogy a talajvíz is állandóan áramlik. Amikor magas a folyó szintje, a folyásra merőlegesen "feltölti" környezetét vízzel, amikor pedig alacsony, a folyamat megfordul. Ez, hatósugarát tekintve a földtani környezeten múlik, de akár több kilométeres nagyságrend is szóba jöhet.

A folyóbeli vízhozam és vízszintek alakulását szakszóval vízjárásnak nevezik, és ez természetesen állandóan változik.
Ám ha a meder tendenciózusan mélyül, akkor hosszabb távon a talaj szempontjából negatív irányba, a folyó felé billen az egyenleg. Magyarán a talajvízszint tartósan alacsonyabb lesz, kiszárad a környék, ami nemcsak a rendkívül értékes ártéri élővilág, de a tágabb természeti környezet és a mezőgazdaság számára is óriási fenyegetés.
Sőt, jelentős területek ivóvízbázisát is veszélyezteti.

A Duna vízszintjének süllyedése ráadásul "magával rántja" az összes mellékfolyóját, amelyekkel voltaképp együtt létezik. Akár a tenger a folyókat, a Duna vízállása is oda-vissza duzzasztja vagy csapolja a bele ömlő vízfolyások szintjét. Ha a befogadó folyó mélyebbre kerül, a többi vízszintje is csökken, és környékükön éppúgy jelentkezik a szárazodás is.

A Mosoni-Duna például a régió egyik legjelentősebb rekreációs helyszíne. Hiába érkezik rajta az eddigiekkel megegyező vízmennyiség, a dunai vízszint csökkenésével egyre gyakoribb probléma az alacsony vízállás

- mondta Baranya Sándor.

Gondosan megtervezett műszaki beavatkozásokkal viszont hosszú távon orvosolható a helyzet úgy, hogy egyszerre fejt ki pozitív társadalmi, gazdasági és környezeti hatást is. Jó példa lehet erre a már kivitelezési szakaszban lévő Mosoni-Duna torkolatához tervezett vízszintszabályozó műtárgy. Ha pedig a múltban megépített és régóta üzemelő létesítményre kell pozitív példát keresni, a Kiskörei-vízlépcső által szabályozott Tisza-tónál nem kell messzebb menni.

A hordalék kérdésére visszatérve, ez a fentiekkel is szorosan összefügg, de egyéb hozadékai is vannak. A hordaléknak, kissé leegyszerűsítve, két típusa különböztethető meg: a görgetett és a lebegtetett hordalék. Az előbbit a laikus kavicsnak nevezi, az utóbbit iszapnak. A görgetett hordalék elnevezés elég beszédes, a víz ereje a fenéken sodorja a folyásirányban, ezért alapvetően határozza meg a mederviszonyokat.

A folyó pedig görgetett hordalék nélkül még aktívabban erodálja a medrét, ami összeadódva a mederszűkítéssel, jelentősen fokozza a fentebb vázolt problémát. Márpedig a Fekete-tengerbe jutó hordalékmennyiség jelentős csökkenése azt mutatja, valami baj van az egyensúllyal. De miért is?

Az 1930-as évektől mostanáig a Duna forrásától a torkolatig összesen több mint 80 vízlépcső épült. Ezek célja többszörös: elsősorban a víz visszaduzzasztásával a hajózhatóság biztosítása, vízerőművek turbináinak meghajtása céljából, de az árvízvédelmet is szolgálja. A Duna felettünk lévő szakasza szó szerint végig van lépcsőzve, fizikai akadályokat képezve a hordalék előtt, ami így feltorlódik a víztározókban. A vízlépcsők előtt tehát a meder feltöltődik, alattuk pedig mélyül. A Dunában vándorló hordalék mennyisége tehát jelentősen lecsökkent a természetes, vagyis a vízlépcsők előtti állapothoz képest, aminek egyébként nemcsak a Dunán, hanem a Dunához csatlakozó folyókon végzett emberi tevékenység is az oka.

Ráadásul mi Magyarországon erősen érintettek vagyunk, tekintettel arra, hogy itthon a Duna úgynevezett szabad folyású (nincsenek rajta duzzasztók), és itt igyekszik a folyó kompenzálni a felvízi országok felől érkező hordalékban szegény vizet

- fejti ki Baranya Sándor.

Az már ismert, milyen károkat okoz a meder mélyülése, de a feltöltődés is nagyon komoly gond, ami ráadásul a folyó teljes hosszának egyharmadát érinti. Ez ugyanis zátonyokat emel a vízi járművek útjában, növeli az árvizek kockázatát, valamint az erőművek hatásfokát is rontja, hiszen csökkenti a csúcsra járatáshoz szükséges víz térfogatát.

Többször is említésre kerültek a természetes környezet által elszenvedett károk. Ezek, épp csak felsorolás szintjén magukba foglalják az ártéri és vizes élőhelyek csökkenését, a holtágak feltöltődését és az általános szárazodást a folyók mentén. És mindezek következményeként számolni kell az árvízszintek esetleges növekedésével, a rekreációs lehetőségek beszűkülésével és a létfontosságú ökológiai szolgáltatások gyengülésével.

De mit lehet tenni ezek ellen? Baranya Sándor szerint elsősorban a hordalék-háztartás szerepének felismerésére, a kapcsolódó problémák pontos megfogalmazására és egy országokon átívelő, a Duna teljes hosszára kidolgozott hordalékgazdálkodási stratégiára van szükség. Számos mérnöki módszer ismert különböző részproblémák megoldására. A vízlépcsők duzzasztott tereit például lehet kotorni, és Ausztriában olyanra is van példa, hogy a kiemelt hordalékot az első alkalmas helyen vissza is juttatják a folyóba, ezzel is javítva a hordalékegyensúlyt. A korábban mesterségesen leválasztott mellékágak visszacsatolása a folyó életébe is pozitív hatást váltana ki a környezetre, és megalapozott tervezéssel ezek a beavatkozások nem rontják az egyéb, hajózási vagy éppen energiatermelési célú folyóhasználatot.

Ám amennyire a probléma komplex, környezeti, társadalmi, gazdasági vagy egészségügyi vetülete tetten érhető, úgy a hosszú távon is megnyugtató megoldást is csak tudományágak összefogásával lehet kidolgozni. Ez pedig csakis szemléletváltással lehetséges.

Interdiszciplináris és innovatív megközelítésre van szükség, amiben a társadalom érdekelt feleinek bevonása is fontos szerepet játszik. Hogyan használunk egy területet, miként gazdálkodunk a vízzel? Rajtunk múlik, de a jövő mindenképpen olyan folyógazdálkodást kíván, ami jobban alkalmazkodik a természethez, nagyobb teret enged folyóinknak

- mondta Baranya Sándor.

A Dunáról nemrég derült ki, hogy riasztó méretben megnövekedett a folyam vizének mikroműanyag-tartalma.

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?