Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Nyolcvanmilliárd forintos kárt okozott a nyári aszály a kukoricatermelőknek. Ma már csaknem véglegesnek tekinthető, hogy a várható össztermés 2 millió tonnával csökken, miközben az árak legalább 30-40 százalékkal zuhannak. Tonnánként 40 ezer forint körüli felvásárlási árak mellett sok gazdának nem lesz akkora termése, amely a 240 ezer forintra tehető hektáronkénti összköltséget fedezné.
Ma már csaknem biztosra vehető, hogy 6 millió tonna körüli össztermést takaríthatnak be a kukoricatermelők az idén. A nyári aszály 2 millió tonnás kiesést okozott a 8 millió tonnás korábbi várakozáshoz képest, azóta azonban a kukoricatáblákat nem érték újabb súlyos károk. A nyolcmillió tonnás előrejelzés azonban nem számít hivatalos termésbecslésnek, mert ezt a vidékfejlesztési tárca végül nem jelentette meg. Mire ugyanis a termésadat napvilágot látott volna, a júliusi szárazság felülírta az addigi várakozásokat.

Ugyanakkor a 6 millió tonnás várható termés is több mint 25 százalékkal meghaladja a sokkal gyengébb, 4,763 millió tonnás hivatalos tavalyi eredményt, amelyért szintén az aszály okolható. A gazdálkodóknak így nem is elsősorban a terméscsökkenés, hanem a durva piaci áresés okoz gondokat. A Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) - közölte az agrarszektor.hu-val Vancsura József, a szervezet elnöke - ma 38-42 ezer forintos tonnánkénti felvásárlási árakat prognosztizál, szemben a tavalyi 58-60 ezer forintos árszinttel. Ez pedig 30-40 százalékos árzuhanásnak felel meg, és sokkal nagyobb annál, mint amennyivel végső soron a várható termés tavalyhoz képest növekszik.
Tonnánként 40 ezer forint körüli felvásárlási árakkal számolva az aszály okozta termésveszteség mintegy 80 milliárd forintra tehető. Az árcsökkenés azzal is járhat, hogy a tényleges termés sok termelőnél a hektáronkénti önköltséget sem fedezi. Vancsura József szerint a gazdálkodók átlagosan 240 ezer forintot fordítottak egy hektár kukoricára, így legalább 6 tonnás termésátlagra lenne szükségük ahhoz, hogy kiadásaik megtérüljenek. A mai előrejelzésekből viszont az tűnik ki, hogy a mintegy 1,2 millió hektáros vetésterületen csak 5 tonna körüli hozamok valószínűsíthetők. Így számos kukoricatermelő - minként a búzával vagy a napraforgó foglalkozó gazdálkodók egy része is - veszteséges lesz a világpiaci árcsökkenő trend miatt.