Csodaszernek ígérték, de miért nem terem a homoktövis?

Csodaszernek ígérték, de miért nem terem a homoktövis?

agrarszektor.hu
Egyre többen ismerik a homoktövis velő és homoktövis olaj jótékony hatásait, ezért vagy vásárolni szeretnének ilyen termékeket, vagy akár maguk is termesztenék a növényt. Mindkét csoportnak tudunk segíteni. Választ adunk arra, hogy hol kapható, mitől terem és mikor érik a homoktövis.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A homoktövis rendkívül gazdag vitaminokban, C-vitaminból tízszer több van benne, mint a citromban. Gazdag E-vitamintartalma miatt antioxidáns hatású, olaja négy különböző Omega-zsírsavat is tartalmaz. A homoktövisnek immunrendszer-erősítő és öregedésgátló hatást tulajdonítanak a világ számos országában. Nagyra értékelik a Közel-Keleten, de a skandináv és a balti államokban is. Íze fanyar. Napi javasolt adagja 1-3 evőkanálnyi homoktövis velő. Feldolgozott formában dzsemként, borként, ivóléként, likőrként is találkozhatunk vele, esetleg gyümölcslé és kompót formájában. Leveléből erősítő hatású tea készíthető.

Homoktövis hol kapható?

Éppen ezért sokan teszik fel a kérdést, hogy a homoktövis hol kapható, esetleg lehet-e házilag is termeszteni. Amennyiben a kérdés tárgya a homoktövis velő, akkor a legegyszerűbb, ha a neten keresünk rá. A homoktövis velő reális ára ma 800-900 Ft/200 ml. A bio minősítésű velő mintegy 1400 forintba kerül ugyanekkora kiszerelésben. Gyümölcslé formájában egy 3 literes dobozért 2500 forintot kell leszurkolnia a kedves vevőnek. A homoktövis olaj jellemzően a magból hidegsajtolásssal nyert olajat takarja. Ebből 50 ml 3000-4000 forintba kerül, és napi 10-20 cseppet ajánlanak belőle. A homoktövis olaj kapható kapszulás kiszerelésben is, ennek ára beltartalomtól függően széles skálán mozog.

És a homoktövis káros hatásai?

Mint minden gyógyszer, túladagolva a homoktövisnek is lehetnek káros hatásai. Ezért fogyasztása nem ajánlott terhes nőknek és szoptató kismamáknak, illetve 12 év alatti gyermekeknek. A napi ajánlott bevitelt érdemes tartani, mert nagyobb adagban az érzékenyebbeknél hasmenést is okozhat. Ugyanezért az akut bél- és epehólyaggyulladásban szenvedőknek, illetve hasnyálmirigy-problémákkal küzdők számára sem javasolt a fogyasztása.

Szúrós cserje (Fotó: Mont Echo Naturels)

Termeszthető otthon is?

Igen, kertészeti árudákban és közvetlenül a termelőtől is beszerezhetjük az egy-két éves csemetéket. Ne feledjük, nem véletlenül "tövis" a neve, minél idősebb a csemete, annál nehezebb vele bánni a szúrós tüskék miatt. Nagyon fontos tudnivaló, hogy a homoktövis kétlaki növény, tehát legalább két "lányra" és egy "fiúra" lesz szükségünk ahhoz, hogy ezen a szélporozta cserjén termés legyen. A termős (lány) példányok számát egészen 6-8-ig emelhetjük az egyetlen porzóssal (fiú) szemben. Igyekezzünk térben a porzóst középre helyezni. Az árudákban, homoktövis iskolákban külön felcímkézik a nemeket. A porzós egyedek rügyei egyebként nagyobbak, kövérebbek, a termőseké apróbbak. A termősök sárga virágai egyesével sorakoznak a másodéves vesszőkön, a porzósok barna színű virágai viszont fürtöket alkotnak. Az ültetéskor ügyeljünk rá, hogy 1-2 méter széles és 3-4 m magas ágas cserje fog nőni a vesszőcskéből, ezért tartsunk megfelelő távolságot a növények között!

Ha áprilisban csak porzós virágot látunk, baj van (Fotó: gettyimages.com)

Miért nem terem a homoktövis?

Például azért, mert a fenti alapszabályt nem tartottuk be. Ha csak egy termős példányt vásárolunk belőle, nincs, aki beporozza. Magát az ültetést vagy az ápolást nehéz elszúrni, hiszen későn "háziasított" bokorról van szó, amelyiknek a nevében is benne van, hogy még a homokot is tűri. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a növény - főként fiatal korában - nem igényli a vizet. Ha a telepítés kavicsos, száraz, gyengén humuszos talajon történt, és az első nyáron aszállyal szembesül a fiatal cserje, akkor kipusztulhat.

Komoly kártevői, kórokozói nincsenek hazánkban, inkább azzal árthatunk a bokornak, ha permetezzük. Legfeljebb a tavaszi lemosó permetezésből kaphat egy adagot, egyébként kerüljük a vegyszeres védekezést. Ugyanígy csínján kell bánni a műtrágyával is. A tenyészidőszakban kiadott nagyobb adagú nitrogénnel nemhogy nem segítjük a növényt, hanem teljes lombhullást okozhatunk vele!

Akárcsak a többi fás szárú növény, ennél is várni kell két-három évet, mire teremni kezd, tehát ne essünk kétségbe, ha ez nem következik be azonnal. Sokat erősíthetjük a fejlődő cserje gyökérzetét azzal, ha az első években a vesszők magasságából bátran visszametszünk. A második-harmadik évtől már a bokor formájára koncentráljunk. Ha azt szeretnénk, hogy a nap és a szél átjárja, és mi is hozzáférjünk majd a bogyókhoz, akkor célszerű egy kis törzset hagyni neki, majd "katlanosan" kimetszeni a középső vesszőket. A tavaszi metszés innentől kezdve az elszáradt vesszők eltávolítására korlátozódhat. Összegezve: a válasz arra kérdésre, hogy a homoktövis mikor terem: ha a fentieket betartottuk, a harmadik évben számíthatunk termésre.

Legjobb, ha fagyban vágjuk az ágait (Fotó: gettyimages.com)

Mikor érik a homoktövis?

Érni szeptemberben kezd, de ekkor még olyan fanyar az íze, mint amikor a kökényt még nem csípte meg a dér. Nem kell aggódni, az első fagyokkal sokkal édesebbé válik a gyümölcse. Ilyenkor a fagyos, bogyókkal teli ágat szokták egy bőrkesztyűben lemetszeni, majd lefejteni róla a bogyókat. Korábban is szüretelhető, ilyenkor az ágak lefagyasztásával válik a legkönnyebben eltávolíthatóvá a termés. A homoktövis bogyókat ezután megmossuk, passzírozzuk, majd a velőjét 85 fokig melegítjük. A magas C-vitamintartalom, valamint a hőkezelés az, ami tartósítja, de tárolhatjuk mélyhűtőben is. A palackozott, hőkezelt termék hűvös helyen tárolandó, a felbontást követően 2 hónapig fogyasztható minőségkárosodás nélkül.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?