Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hasonlóan nagy, reformléptékű változások zajlanak az agrároktatásban is, amelyek mind a fiatalokra, mind pedig az egész agráriumra nézve nagy hatással lehetnek. De mit jelenthet a hazai gazdálkodók számára, ha 50 százalékkal csökkenteni kell a növényvédő szerek felhasználását Magyarországon is? A Portfolio Agrárszektor 2021 konferencián megrendezett kerekasztal-beszélgetés során kiderült, hogy drasztikus átalakulást hozhat a növényvédelemben, hogy az Európai Bizottság a szerfelhasználás 50 százalékos csökkentését irányozná elő 2030-ig.
- mondta Bakos István, az Agroprodukt Zrt. (Bonafarm Mezőgazdaság) vezérigazgatója.
Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatója kihangsúlyozta, hogy profit nélkül senki sem akar környezettudatos élelmiszereket előállítani, meg kellene találni az egyensúlyt. Nagy kérdés, hogy vajon a kínálat tud-e igazodni az előírásokhoz. Továbbá a szakmai szereplőknek is komoly szerepük van, útmutató kell a gazdáknak és az integrált növényvédelmet kellene megvalósítani, amihez nagyjából 40 évvel ezelőttre kellene visszamenni. Szabóné József Csilla, a Syngenta növényvédőszer engedélyeztetési vezetője szerint először is érdemes tisztázni, hogy mi is az a növényvédelem: egy okszerű tevékenység a növény egészsége érdekében, azaz növényorvoslás. Mellette pedig nélkülözhetetlen eleme a mezőgazdasági termelésnek.
Szalkai Gábor, a Bayer Hungaria Kft. közkapcsolati és fenntarthatósági vezetője úgy gondolja, hogy a teljes agrárium nagy kihívásokkal van teli, azonban látják a lehetőséget a fenntarthatóságban. A vállalatnál például 5 milliárd eurót fordítanak kutatásfejlesztésre, melynek a fele mezőgazdasági kutatás. A megoldást pedig az innováció, a vetőmag nemesítése jelentheti. Fontos hangsúlyozni, hogy a növényvédelem tehát nem a növényvédő szerek használatát jelenti. A termelőknek szabályosan és szabályozottan előállított növényvédő szereket kell adni, ezek a készítmények a növények egészségét szolgálják.
Borsos László, a Corteva Agriscience ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a növényvédelem egy hozzáadott érték a mezőgazdaságban, nem elvevő. Ezt jól kellene érteniük a fogyasztóknak is, kommunikálni kell feléjük, hogy a növényorvoslás egy fontos érték.
Nagy a gond az illegális kereskedelemmel
Borsos László szerint az illegális kereskedelem egy nagyon komoly kérdéskör, a hamisítás járulékos dolgai is nagy bajt okoznak. Fontos az információáramlás, valamint az, hogy tudják segíteni a kollégákat, hogy mit, hogyan, honnan lehet venni. Manapság már nagyon jó hamisítványokat is lehet találni a piacon, az eredeti gyártók ábrákkal, matricákkal és kódokkal is próbálják "védeni" a termékeket. Ha olcsóbb termékekkel találkoznak a termelők, akkor sem szabad elcsábulni, hiszen nem lehet tudni, hogy tulajdonképpen mi is kerül kijuttatásra. Ugyanis, a hamis termékek fertőzhetik a talajt és a következő évek növényeit is megbetegítheti. Nem lehet tehát elégszer hangsúlyozni, hogy mindig eredeti, kontrollált termékeket vegyenek meg a termelők.
Ezzel az állásponttal pedig minden szakértő mélységesen egyetértett, Szalkai Gábor hozzátette, hogy az olcsóbb mindig drágább. Arról nem is beszélve, hogy ha kiderül, hogy a termék nem volt nyomonkövethető, akkor elveszti a gyártói felelősségvállalást, valamint kikerülhet az élelmiszerláncba, amit mondani sem kell, hogy nagyon nagy probléma. Szabóné József Csilla kitért arra is, hogy a fenntartható mezőgazdaság alappillére a társadalmi elfogadottság. Az ilyen kockázatok, mint a hamisított növényvédő szerek általi károk azonban rendkívül rossz fényt vethetnek mind a növénytermesztésre, mind az egész agráriumra.
Innováció és jövő
A precíziós gazdálkodás és a digitális technológia számos lehetőséget nyújt a fenntartható termelés számára, például helyspecifikusan tudnak védekezni, így a szerfelhasználást is javában lehet csökkenteni. Nagy port kavarnak a világon jelenleg legnagyobb mennyiségben forgalmazott és felhasznált, társadalmilag és tudományosan is rendkívül megosztó gyomirtó szer hatóanyagot, a glifozátot tartalmazó készítmények. A szakemberek szerint viszont nincsen miért aggódni, hiszen egyetlen egy kutatás sem tudta bebizonyítani azt, hogy a glifozátnak lenne bármilyen rákkeltő vagy egyéb káros hatása. A másik nagyon fontos kérdés nem más, mint a szakképzés, ugyanis a gazdáknak folyamatosan tanulniuk és fejleszteniük kell magukat, csak így tudnak majd versenyképesek maradni a jövőben.
A Portfolio Agrárszektor 2021 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Nagy István bejelentette: még idén elfogadják a gazdaságátadásról szóló törvényt
- Elkezdődött az év legnagyobb agráreseménye, az Agrárszektor Konferencia - GALÉRIA
- Aggasztó, ami az európai mezőgazdaságban zajlik: ez minden gazdát érintetni fog
- Vallott a szakember: ez most a magyar agrárium egyik legsúlyosabb problémája
- Egyetlen ábrán a bizonyíték: ennyire súlyos gondban van a hazai élelmiszergazdaság
- Agrárbefektetési lehetőségek a határokon túl - Hol érdemes külföldön befektetni?
- Ők lettek 2021-ben a magyar agrárium legjobbjai - Fotókon a győztesek
- Megvan, mit tartalmazhat a magyar stratégiai terv: százmilliárdok sorsa dőlhet el
- Átrendeződés a magyar agrárintegrátori piacon: nagy változások jöhetnek
- Visszasírják az NHP-t az agráriumban: jönnek a 10 százalékos hitelek
- Vidékfejlesztési támogatások az új KAP-ban - Magyar tervek és pályázati lehetőségek
- Megszólalt a Kométa-vezér: túl nagy árat fizetünk az olcsó élelmiszerért
- Drámai a helyzet a műtrágyapiacon: óriási a bizonytalanság a drágulási hullám miatt
- Ezt hozta az új szabályozás: óriási átalakulások jöhetnek a magyar földpiacon
Fotók: Portfolio