Hihetetlen, de igaz: ennyibe kerül most a szója Magyarországon

Hihetetlen, de igaz: ennyibe kerül most a szója Magyarországon

agrarszektor.hu
Magyarországon az egy évvel korábbinál 43 százalékkal magasabb áfa és szállítási költség nélküli, tonnánként átlagosan 269,7 ezer forintos termelői áron kereskedtek a repcemaggal március negyedik hetében, míg az ipari napraforgót (magas olajsavtartalmú napraforgómaggal együtt) 78 százalékkal drágábban, 264,1 ezer forintos tonnánkénti áron adták. A fullfat szóját (30-40 százalék nyersfehérje-, 17-23 százalék nyerszsír- és legfeljebb 12 százalék víztartalmú) tonnánként 253,2 ezer forintos áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették március negyedik hetében.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Szójabab

Az Oil World szakértői 348 millió tonna szójababtermésre számítanak világszinten a 2021/2022. gazdasági évben - derül ki az AKI legfrissebb jelentéséből. Ez a kibocsátás csaknem 19 millió tonnával múlhatja alul a 367 millió tonnára jelzett felhasználást, így 81 millió tonna szójabab maradhat a tárolókban a gazdasági év végére. Az északi féltekén csaknem 171 millió tonna szójabab termett, ami 4 százalékkal több az előző szezon kibocsátásánál. A déli félteke kibocsátása 178 millió tonna lehet a 2021/2022. évi szezonban, ami a 2020/2021. gazdasági évitől 11 százalékkal maradna el. Az Európai Unióban az egy évvel korábbihoz képest 5 százalékkal nagyobb területet, 1 millió hektárt foglalhat el a szójabab az idén (Tallage). Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a fullfat (extrudált) szóját (30-40 százalék nyersfehérje-, 17-23 százalék nyerszsír- és legfeljebb 12 százalék víztartalmú) 253,2 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették március negyedik hetében. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a szójabab májusi jegyzése 582-631dollár/tonna tartományban mozgott március 21. és április 1. között. Ezzel egy időben a szójadara májusi tőzsdei elszámolóára 496-538, a szójaolajé 1542-1675 dollár/tonna között alakult.

Repcemag

Az Oil World márciusi projekciója szerint a repcemag és a canola globális termelése 2 százalékkal múlhatja alul az egy évvel korábbit a 2021/2022. gazdasági évben, 65,1 millió tonna lehet, ami 780 ezer tonnával elmarad a 65,9 millió tonnára jelzett felhasználástól, így a szezon végére 5,7 millió tonna repcemag (-12 százalék) maradhat a tárolókban. A Tallage április eleji tájékoztatása szerint az Európai Unióban a repcetáblák kora tavasszal kielégítő állapotban voltak. Németország északi részén és Lengyelországban február végéig bőséges csapadék hullott, ellenben Franciaországban, Romániában és Magyarországon csapadékhiány volt jellemző. Az április elejére várt esőzések javíthatják a növények fejlődését. Az EU-ban az egy évvel korábbit 8 százalékkal meghaladó területről, 5,7 millió hektárról 18,2 millió tonna (+7 százalék) repcemagot arathatnak a termelők 2022 nyarán (Tallage). Franciaországban 17 százalékkal, Németországban 9 százalékkal, Lengyelországban 5 százalékkal emelkedhet a kibocsátás. Magyarországon a Tallage szakértői 700 ezer tonna (-3 százalék) repcemagtermésre számítanak. Az AKI PÁIR adatai szerint a repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 269,7 ezer forint/tonna volt március negyedik hetében, az egy évvel korábbit 43 százalékkal haladta meg. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a repcemag májusi tőzsdei elszámolóára 927-995 euró/tonna tartományban ingadozott március 21. és április 1. között.

Napraforgómag

Az Oil World 57,9 millió tonna napraforgómag-termésre számít a világon a 2021/2022. gazdasági évben. Ez a volumen 4,2 millió tonnával meghaladja a várható felhasználást, így a zárókészlet 6,9 millió tonnára bővülhet a gazdasági év végére. Az Európai Unióban a Tallage szerint az egy évvel korábbihoz képest 2 százalékkal nagyobb területen, 4,5 millió hektáron vethetnek napraforgómagot az idén. A főbb termelő tagországok közül Romániában 3 százalékkal, Magyarországon 2 százalékkal, Bulgáriában 1 százalékkal nagyobb területet foglalhat el a növény. Franciaországban a tavalyival megegyező vetésterületet jeleznek a Tallage szakértői. Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) tonnánként 248,7 ezer forintért (+65 százalék), a nagy olajtartalmú napraforgómagot (LO) 276,4 ezer forint/tonnáért (+89 százalék) vásárolták a feldolgozók és a kereskedők március negyedik hetében. Az ipari napraforgómag (összesen) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára az egy évvel korábbihoz képest 78 százalékkal magasabb, átlagosan 264,1 ezer forint/tonna volt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?