Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Óriási mértékben, mintegy 44%-kal csökkent a műtrágya-értékesítés volumene 2022 IV-VI. hónapjaiban az előző év azonos időszakához képest. A folyamat legnagyobb "vesztesei" az ammónium-nitrát és a kálium-klorid voltak, az előző terméknél 70%-os, míg a másodiknál 76%-os volt a keresletcsökkenés. A szuperfoszfát iránt azonban nagyon megnőtt a kereslet, közel 60-szor többet adtak el a forgalmazók belőle, mint 2021 2. negyedévében, annak ellenére is, hogy az ára 3,6-szeresére nőtt. Ez nagy valószínűséggel a nagyon száraz idei tavasznak és júniusnak volt köszönhető. A vonatkozó időszakban a legnagyobb kereslet volumenben a mészammon-salétrom (MAS) és a Nitrosol, DAM iránt volt a tárgyidőszakban, de ennél a két műtrágyánál is 33%-os, illetve 54%-os visszaesés volt tapasztalható. A második negyedévben az értékesítésnek 89%-át adta ez a két termék, az értékesítési árak pedig 2,2-3,8-szeresére emelkedtek a megfigyelési időszakban 2021 második negyedévéhez mérten - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Agrárstatisztikai Információs Rendszerének (ASIR) legfrissebb jelentésében.
Ami a következő időszakot illeti, óriási a bizonytalanság. A földgáz és az elektromos áram árának elszállása nagyon nehéz helyzetbe hozta az európai műtrágyagyártókat, és ha még ez nem lenne elég, az Európai Unió által az orosz-ukrán háború miatt hozott szankciókból kifolyólag a vállalatok - a szankciók megsértésétől félő, az előírásokat túlzottan betartó partnerek miatt - már napi szinten működési nehézségekkel küzdenek. Az EuroChem Group éppen ezért már nyílt levélben fordult az Európai Bizottsághoz, és kérte, hogy tegyen határozott lépéseket a helyzet rendezése érdekében.
A műtrágyaágazat mostanra egy ördögi körbe került. Az alapanyagárak drasztikus növekedése, az elszálló gázárak, a tomboló aszály, az európai műtrágyagyártókra visszaütő uniós szankciók és az orosz-ukrán háború külön-külön is óriási problémát jelentenek, ám ehhez még hozzáadódik az európai gyárak leállása is, valamint az a tudat, hogy a költségek megugrása miatt vannak olyan gyártók is, akik már nem is nagyon akarnak, vagy mernek gyártani, amint azt Balássy Ákos, az EuroChem Agro Hungary Kft. közép-kelet-európai vezetője elmondta az Agrárszektornak.
A növényvédő szerek esetében a 2022. IV-VI. havi adatok alapján megállapítható, hogy a megfigyelt termékekből 20%-kal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. Még annak ellenére is, hogy a megfigyelt szerek száma a múlt évben jóval kevesebb volt, mint a tárgyidőszakban. A tavalyi év során ugyanis nagyon sok hatóanyagot vontak ki a piacról az Európai Unióban, amint arról az Agrárszektor is beszámolt.
Az értékesítés arányát tekintve Pulsar 40-ből 1,6-szer több fogyott a tárgyidőszakban, míg Eurokén 2000 80 WG-ből 85%-kal kevesebbet vásároltak a bázisidőszakhoz viszonyítva. A többi termék értékesített mennyisége az előző két érték között alakult. A Force 1,5 G-ből, a Laudisból és a Gardoprim Plus Goldból adták el a legtöbbet 2022 második negyedévében, ennek a három terméknek az eladása tette ki az összes értékesítés 52%-át. Általában elmondható, hogy az egy Agrokén kivételével valamennyi vizsgált termék értékesítési átlagára nőtt a tárgyidőszakban az előző év második negyedévéhez képest: a Fozát 480 ára például 3,2-szeresére, míg a Roundup Megáé 2,6-szeresére emelkedett. A legkisebb árnövekedést a Caramba Turbo esetében regisztrálta a hatóság.