Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Brit Környezetvédelmi, Élelmiszerbiztonsági és Vidékfejlesztési Minisztériumot (Department for Environment, Food and Rural Affairs - Defra) vezető Victoria Prentis bejelentése szerint a metaldehid hatóanyagú szerek kivezetésére a környezet és az élővilág védelme érdekében van szükség, írta meg a FarmingUK. A döntést több szakértői testület tanácsai és ajánlásai alapján hozta meg a brit kormány. A növényvédő szerekkel foglalkozó szakértői bizottság (Expert Committee on Pesticides - ECP) és az egészségügyi és biztonsági kormányhivatal (Health and Safety Executive - HSE) szerint a metaldehid használata veszélyt jelent a madarakra és az emlősökre.
A metaldehid hatóanyagú csigaölő szereket 2022. március 31-én fogják kivonni a forgalomból, így a gazdáknak a Defra szerint elegendő idejük lesz arra, hogy másik növényvédő szer használatára álljanak át. A gyártók még egészen 2021. március 31-ig állíthatják elő a metaldehid tartalmú szereiket, az azt követő évben pedig a forgalmazók árusíthatják azt.
Ha hagyják őket elszaporodni, a csigák óriási károkat tudnak okozni a gabonafélékben, a káposztafélékben, a burgonyában és a repcében. A metaldehid tartalmú szerek nélkül azonban csak a vasalapú csigaölők maradnak a piacon, amelyek a gazdák véleménye szerint kevéssé hatékonyak, mint a metaldehid.
Victoria Prentis szerint a tudományos bizonyítékok meggyőzőek voltak, és a metaldehid környezetre és vadvilágra gyakorolt fenyegetése egyszerűen túl nagy volt. A Defra szerint a döntésük a gondos, tudományos mérlegelésen alapult. Ahogy a miniszter fogalmazott, a brit kormány elkötelezte magát amellett, hogy a koronavírus után egy zöldebb Angliát fog építeni, és a metaldehidre vonatkozó szigorítás csak egy újabb lépés a tisztább és zöldebb ország létrehozása felé. 2018-ban a Defra akkori minisztere, Michael Gove már bejelentette a metaldehid alapú csigaölők betiltását, de egy jogi kifogást követően meg kellett semmisítenie ezt a döntését.