Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A klórpirifosz egy széles spektrumú rovarirtó, amely kontakt, illetve gyomorméregként fejti ki hatását. Hazánkban a legismertebb klórpirifosz készítmény talán a Nurelle-D, amely hatékony volt a kukoricabogár, a kukoricabarkó, a molyok és a tetvek elleni védekezésben. Környezetvédő és humánegészségügyi csoportok már évek óta támadják a gázosodó, akár két hónapon át is hatásos vegyi anyagot, mivel nemcsak a rovarokra veszélyes: károsítja a magzatok, csecsemők agyi, idegrendszeri fejlődését is. A klórpirifosz egyik fő gyártója, a Corteva ez év végén abbahagyja a vegyi anyag gyártását, jelentette az Agri-Pulse. A cég szóvivője, Gregg Schmidt a lépést "stratégiai üzleti döntésnek" nevezte, amelyre az állandóan csökkenő értékesítési volumen kényszerítette a vegyipari óriást.
Európában kukoricában 2018-tól már nem alkalmazható permetszer a Dursban, a Nurelle-D és a Pyrinex 25 CS. A talajfertőtlenítésre használt, népszerű klórpirifosz készítmények pedig idén április 16-án használhatóak fel utoljára. Így eltűnik a gyakorlatból a Pyrinex 48 EC (forgalmazó: Nufarm), valamint a Cyren és a Kentaur (forgalmazó: FMC).
- jegyzi meg egy gyakorlati szakember.
Más alternatíva is van a talaj fertőtlenítésére, noha ezt is éri támadás. A legnépszerűbb a teflutrin hatóanyagú Force 1,5 G (forgalamzó: Syngenta),ami egy piretroid típusú készítmény és gyenge méregnek számít. Szabadforgalmú, sorkezelésre használható rovarölő szer. Nincs komoly tartamhatása, barkó ellen ezért nem hatékony, ahogy a másik két szintetikus piretriodot tartalmazó készítmény, a Belem (cipermetrin, forgalamzó: Kwizda) és az Ercole sem (lambda-cihalotrin, forgalamzó: Sumi Agro). Drótférgek, pajorok ellen azonban működnek.
A szintetikus piretroidoknemcsak vetés előtt, hanem a növényállományban is széles körben alkalmazhatók. Ebben az esetben is a tartamhatással van baj, pontosabban ennek hiányával, valamint újabban a rezisztens rovarokkal is. Mivel számos készítmény fő hatóanyaga ugyanebből a kémiai csoportból kerül ki, az olyan gyakran kezelt kultúrákban, mint például a repce, már megjelentek a piretroidokra érzéketlen repcefénybogarak.
Hatásosak maradtak azonban a neonikotinoidok, ám az ide tartozó acetamiprid készítmények (pl. Mospilan, Gazelle) engedélye idén lejár a kukoricában. A megkérdezett szakember szerint egyébként is inkább csak a molyok és levéltetvek ellen voltak hatásosak, a barkó ellen kevésbé. Hasonló a helyzet a metoxifenoziddal (pl. Strip). A rovarokban izombénulást okozó klórantraniliprol hatóanyagú Coragen és Voliam viszont 2021-ig rendelkezik engedéllyel. Ezek is inkább csak a molyok hernyói ellen működnek.
"Mindent egybevetve a barkó kérdés mostantól nincs megoldva. A kukoricában engedélyezett szerek alkalmatlanok arra, hogy 1-3 leveles állapotban megvédjék az állományt. Szükség lenne egy tartamhatású idegméregre, de nem látjuk, hogy készülne ilyen.
- vélekedik a megkérdezett szakember.
Úgy tűnik, a fejlesztők és a termelők is egyre nagyobb szakmai kihívás elé kerülnek, amikor a rovarok elleni védekezésről van szó. A szerpaletta végletekig való szűkítése több szempontból is kockázatos. A gyenge hatékonyságú szerek sokszori kipermetezése környezetkárosító és fokozza a rezisztencia-veszélyt. Sokan érvelnek azzal, hogy a monokultúra után az óriás tábláknak is véget kell vetni, hiszen ezzel is lehetne akadályozni a károsítók növényről növényre vándorlását. A polifág kártevőkkel szemben azonban ez sem megoldás, és szembe megy a gépkapacitások kihasználásával is. Amíg a hatóanyagkivonás sokkal gyorsabb tempóban folyik, mint a fejlesztés vagy az új technológiák befogadása, ne reméljük, hogy nyugtunk lesz a rovaroktól. A melegedő és szárazodó klíma pedig tovább ront ezen a helyzeten.