Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tájékoztatás szerint a Garanciaintézmények Európai Szövetségének (AECM) legfrissebb adatai szerint a magyar vállalkozások a bruttó nemzeti termék (GDP) 4,4%-át kitevő kezességvállalást használtak fel a hitelpiacon, miközben az AECM-országok átlagában csak a GDP 1%-át teszi ki a garanciaintézmények szerepvállalása. Magyarországot Franciaország és Románia követi, ahol egyaránt GDP 2,5%-át kitevő garancia segíti az adott ország vállalkozásainak működését. Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évben a kkv-szektornak juttatott új hitelek 80%-ára vállaltak kezességet, minden második, a szektorban lévő hitel mögött ott állnak.
A közlemény szerint annak ellenére, hogy Magyarországon a vállalati hitelállomány a GDP mindössze 17-18%-át éri el, ami az EU-átlagának nagyjából a fele, az AECM statisztikái szerint a hazai garanciaintézmények a kkv-k egyre komolyabb részét érik el. A legfrissebb adatok szerint tavaly az összes hazai kkv 10,6%-át segítette már garanciaintézmény, ami a régióban a legmagasabb arány.
Felidézik: Európában a koronavírus-járvány idején életre hívott, sok esetben a nagyvállalati kört támogató garanciaprogramok lezárása miatt a fennálló garanciavolumen 22,5%-kal zuhant, és az újonnan nyújtott kezességvállalások volumene tavaly 8%-kal csökkent. A Garantiqa kezességvállalási portfóliója ezzel szemben 2023-ban is 6%-kal nőtt, a társaság közel 37 ezer új szerződést kötött, ami 1,3%-kal haladta meg a 2022-es számokat. Hozzáfűzték: a növekedést úgy érték el, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2023-ban a kkv-szegmensben 17%-kal alacsonyabb volt az új vállalati kihelyezések volumene, mint a megelőző évben.
Szabó István Attila hozzátette, hogy a kezességvállalási aktivitásuk miatt a hazai vállalkozások nem akadtak fenn a banki kockázati szűrőkön, így a megugró infláció és hitelkamatok időszakában fel tudták venni a túlélést jelentő, kigazdálkodható kamatozású államilag támogatott hiteleket. Az AECM adatai szerint a garanciaszerződések számában mindössze 0,6%-os visszaesés volt az elmúlt évben, a garanciaintézmények pedig egyre inkább a mikro- és kisvállalati szegmens felé fordulnak üzleti aktivitásukkal.
Ismertették, hogy a kis- és középvállalkozások elsőszámú hitelterméke, a 2002-ben indult Széchenyi Kártya Program több mint két évtizede segíti a hazai vállalkozásokat: csak tavaly több mint 46 ezer szerződést kötöttek a bankok a cégekkel közel 1700 milliárd forint összegben. A Széchenyi Kártya program valamennyi kölcsönéhez automatikusan kapcsolódik a Garantiqa kezességvállalása, aminek köszönhetően naponta továbbra is 300-400 kisvállalkozás számára nyílik meg a lehetőség a maximum 5%-os kamaton elérhető kölcsön felvételére. Szabó István Attila beszélt arról is, hogy a Garantiqa idén is 1000 milliárd forintot meghaladó új kezességvállalással fogja megkönnyíteni a hazai kkv-k hitelhez jutását. Hozzátette, hogy a vállalat az év elejétől átlagosan közel harmadával csökkentette garanciavállalási díjait.