Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Tavaly szeptember 10-i hatállyal mondott le Palkovics Péter, az MVH addigi elnöke, aki 2010 óta látta el tisztségét az uniós mezőgazdasági és agrár-vidékfejlesztési támogatások magyar kifizető ügynökségeként működő hivatal élén. Azóta az elnöki poszt betöltetlen, és szintén üres a szervezet egyik elnökhelyettesi széke is.
Az alapító okirat szerint az MVH-nál egy általános elnökhelyettesi és egy elnökhelyettesi posztot hoztak létre, amelyek közül az előbbit 2013. január 1. és 2014. szeptember 22. között Erdős Dániel, az utóbbit 2013. december 1-től 2014. szeptember 22-ig Halmi Tibor töltötte be. Korábbi hírek szerint tavaly szeptemberben azért kellett mindkettőjüknek egyszerre távozniuk, mert az MVH felügyeletét ellátó Földművelésügyi Minisztérium (FM) menesztette őket. Ennek hátterében pedig az állt, hogy a hivatal késve biztosított lehetőséget arra, hogy a magyar zöldség- és gyümölcstermelők pályázhassanak az orosz embargó miatt életbe léptetett uniós támogatásokra. Így a hazai gazdálkodók végül lemaradtak egy 125 millió eurós EU-s pénzkeretről, mert más tagországok termelői - főként a lengyelek - megelőzték őket.
Az elnökhelyettesi munkakör máig betöltetlen, általános elnökhelyettessé viszont 2014. szeptember 23-tól Kentési Sándort nevezte ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter és őt bízta meg "az MVH szervezeti és működési szabályzatában meghatározott elnöki feladatok teljes körű ellátásával" is. A tavaly lemondott elnök, Palkovics Péter távozását sokan már korábban biztosra vették, miután az uniós területalapú támogatások (SAPS) igénylésével kapcsolatos visszaélési botrány 2013 őszén kirobbant.
Mint ismert, a máig hatósági nyomozás alatt álló ügy lényege, hogy egyes piaci szereplők belső MVH segítséggel igyekeztek jogosulatlan EU-s SAPS-pénzekhez jutni. Az eljárás során őrizetbe vették Drajkó Miklóst, a hivatal akkori elnökhelyettesét, de Palkovics Péter lemondásáig a posztján maradt.
Máig tartanak a szakmai találgatások arról, hogy Palkovics tavaly szeptemberben az ügyészségi nyomozás fejleményei, illetve más vizsgálatok-ügyek miatt köszönt le, vagy lemondásával eltávolítását előzte meg azzal összefüggésben, hogy "nem fért bele" az agrár-vidékfejlesztés irányító hatósági feladatait az FM-től tavaly átvevő, Lázár János vezette Miniszterelnökség elképzeléseibe.
Palkovics mindenesetre tavaly őszi lemondását hivatalosan azzal indokolta, hogy "az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) 2007-2013 közötti költségvetési ciklusa lezárult, és a 2014-es átmeneti év végének közeledtével az MVH, mint az agrár- és vidékfejlesztési támogatások kifizető ügynöksége végrehajtotta e programozási időszak operatív feladatait. Az új, 2014-2020 közötti költségvetési és KAP programozási ciklus végrehajtása pedig a kifizető ügynökség szintjén teljesen elkülönülő, új szakmai feladat" - tartalmazta az MVH akkor kiadott közleménye.
Az MVH helyzete az agrár-vidékfejlesztés átstrukturálásával alapvetően megváltozott, mivel a hivatalnak most már nem csak az FM, hanem a Miniszterelnökség elvárásait is teljesítenie kell, bár a hivatal szmsz-e szerint az elnök kinevezése továbbra is az agrárminiszter kompetenciája maradt. Értesüléseink szerint azonban éppen a két tárca közötti személyügyi nézeteltérések állnak annak hátterében, hogy a hivatal élére négy hónap alatt sem sikerült új vezetőt találni. Az MVH egyik megyei kirendeltségvezetője sokáig konszenzusos személynek tűnt, de a két minisztérium végül nem tudott megállapodásra jutni - utaltak a háttérkörülményeket agrárszakértők.
Az MVH "fejetlensége" ugyanakkor ma már egyre nagyobb ágazati bizonytalanságot okoz, mivel a hivatalnak az idén számos új feladatot kellene megoldania annak következtében, hogy "élessé" válnak" az új uniós Közös Agrárpolitika (KAP) 2015-2020. közötti támogatásai. Legfontosabb teendőként fel kell készülnie arra, hogy a gazdálkodók zökkenőmentesen be tudják adni idei támogatásigényléseiket a május 15-i szankciómentes határidőig. Az uniós szabályozás szerint ugyanis a később benyújtott kérelmeknél a jogos támogatásokat munkanaponként egy százalékkal csökkenteni kell, június 9-e után pedig már nincs is lehetőség igénylésekre.
Szakértők szerint különösen problémásak lehetnek az MVH megfelelő informatikai fejlesztései, mivel számos esetben - például a közvetlen kifizetések új elemeként belépő zöldítésnél vagy kisgazdasági átalánytámogatásnál, vagy az uniós jóváhagyás alatt álló agrár-vidékfejlesztési pályázatoknál - egyelőre hiányoznak a fejlesztéseket megalapozó hazai jogszabályok is.
Az informatikai fejlesztéseknél elsősorban a közvetlen támogatások változásai, illetve az ezekből fakadó ellenőrzési kötelezettségek jelentik a legnagyobb kihívást - közölte az agrarszektor.hu-val az MVH. A hivatal az új követelmények között elsősorban a zöldítést - az ökológiai fókuszterületeket és a szántóföldi növények közötti diverzifikációt - emelte ki, de tájékoztatása szerint az úgynevezett aktív gazda státus ellenőrzése vagy a kisgazdaságok támogatási rendszere is új feladatokat jelent.
Egyrészt olyan fejlesztéseket kell megvalósítani, amelyek technológiai szempontból készítik fel az informatikai hátteret az új feltételek kezelésére - állapította meg az MVH. Így például szükség van arra, hogy a hivatal rendszerét nagyobb hatékonysággal lehessen összekapcsolni más nyilvántartásokkal. Másrészt a fejlesztéseknek arra kell irányulniuk, hogy az új feltételeket "le lehessen képezni" az MVH ügyviteli mechanizmusába. Ennek részeként változtatni kell a jelenlegi térinformatikai rendszeren, hogy az új követelmények ellenőrizhetőségét meg lehessen teremteni.
Az MVH ugyanakkor az agrarszektor.hu-val azt közölte, hogy már 2013-ban, illetve tavaly megkezdődtek azok a projektek, amelyek - az új KAP-ciklusra irányuló felkészülésként - az MVH informatikai környezetének megújítását célozzák. Így az elektronikus közigazgatási operatív programban (ekop) több olyan informatikai fejlesztés indult meg, amely már részben le is zárult, illetve a jövő év májusáig fejeződik be.
A megvalósítási ütemezésnél az MVH arra törekedett, hogy a projektek illeszkedjenek a 2014-es átmeneti időszak utáni "normál" támogatásigénylési ciklusokhoz. Így amikor az új támogatásokat meghirdetik, vagy a 2015-ös területalapú támogatásokat "megnyitják", a feldolgozást támogató informatikai ügyviteli rendszereknek készen kell állniuk - fogalmazott az MVH.