Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Demonstrációt helyeznek kilátásba a hazai tejtermelők, ha december elsejétől nem növekszik a nyerstej felvásárlási ára. A "Magyarok tejakciója" elnevezésű megmozdulást a Magyar Állattenyésztők Szövetsége, a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesülete és a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete szervezi - közölték az agrárszektor.hu-val az érdekképviseletek.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2015: két nap, 60 előadó, 700 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
A termelők azt helyezik kilátásba, hogy elsőként december 7-én, majd későbbi több más napokon nem adják át a megtermelt tejet a feldolgozóknak, ha a felvásárlási árak nem emelkednek a hazai piacon. Ha a gazdálkodók nagy része így dönt, ez akár tejellátási zavarokhoz is vezethet. A termelőknek pedig állataikkal kellene felitatniuk vagy egyszerűen ki kellene önteniük az át nem adott tejet, mivel többnyire nincsenek megfelelő tárolókapacitásaik.
Szervezés alatt álló akciójukkal a gazdálkodók azt akarják kikényszeríteni, hogy december elsejétől a kiskereskedelmi láncok 5-7 százalékkal növeljék a feldolgozóknak fizetett tejtermékárakat, a tejipar pedig ezt az áremelést érvényesítse a nyerstej-felvásárlási árakban. A termelők a későbbi demonstrációkat akkor tartják meg, ha az árak decembertől nem változnak.
A tiltakozásokat az váltja ki, hogy mára drasztikusan, tavaly szeptemberhez képest 24-25 százalékkal estek a hazai tejtermelői árak, és a csökkenés jóval meghaladja az EU átlagot. Ma az uniós átlagár kilónként 27,5-30,0 cent között mozog, míg nálunk csak 24,5-25,5 centet ér el. Ez 75 forint körüli áraknak felel meg, de az agrárszektor.hu információi szerint - főleg a kistermelőknél - már előfordul 55 forintos átvételi ár is. Az önköltség ugyanakkor meghaladja a 100 forintot, így a mai árak a 23-25 forintra tehető kilónkénti támogatással együtt sem fedezik a gazdálkodói kiadásokat.
Egyes EU tagállamokban viszont a rendkívüli helyzet kezelésére a termékpálya szereplői képesek voltak összefogni és megállapodni - állítják a hazai termelők. A német gazdák korábbi tiltakozó akcióinak hatására például a Lidl és az Aldi áruházlánc az ottani kiskereskedelmi ár emelése mellett döntött. A Lidl még augusztus végén jelentette be, hogy október elsejétől 5 euró centtel emeli a fogyasztói tej átvételi árát. Október elsejei hatállyal az Aldi Nord és az Aldi Süd is áremelést hirdetett, a fogyasztói tejnél 4, a vajnál 10 euró centtel magasabb az áron.
Egyes hazai tejtermelők eközben kényszerűségből már a takarmányozási költségek drasztikus csökkentését választották, míg mások a tejelő szarvasmarha állomány kivágását fontolgatják - indokolják a tervezett demonstrációt a gazdálkodók. Az agrártárca ugyanakkor azzal igyekszik enyhíteni a helyzetet, hogy több, tejágazatot (is) érintő támogatás kifizetését előrehozta október közepétől. Emellett a tejtermelők számíthatnak arra a 2,9 milliárd forintos összegre is, amelyet Brüsszel szavazott meg a tejválság enyhítésére rendkívüli támogatásként Magyarország számára.