Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A víz által előidézett talajerózió Európában a becslések szerint 1,3 millió km² méretű területet érint, amely Franciaország területének a 2,5-szerese. A talajromlás csökkenti élelmiszer-termelési kapacitásunkat, valamint gyengíti képességünket az aszályok és árvizek megelőzésére, a biológiai sokféleség leépülésének megállítására és az éghajlat-változás kezelésére. Ezeket a főbb megállapításokat tartalmazza az az európai talajjal kapcsolatos szakpolitikáról és tudományos szempontokról szóló két új jelentés, amelyet az Európai Bizottság terjesztett elő.
Janez Potoènik környezetvédelmi biztos így nyilatkozott: "Ezek a jelentések kiemelik, mennyire fontos, hogy megőrizzük az európai talajokat, ha meg akarjuk óvni a minőségi élelmiszer és a tiszta talajvíz tartalékait, az egészséges rekreációs területeket, illetve ha csökkenteni kívánjuk az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. A talajból származó erőforrásokat fenntarthatóbb módon kell felhasználnunk. Ennek legjobb módja egy közös, uniós szintű koncepció alkalmazása lenne. A Bizottság előterjesztette jogalkotási javaslatait, és remélem, hogy új jelentéseink cselekvésre sarkallják majd a Tanácsot és a Parlamentet."
A jelentések szerint cselekedni kell annak érdekében, hogy megállítsuk az európai talajok állapotának jelenlegi romlását. Az erózió, a talaj vízzáróvá tétele és a savasodás mind fokozódtak az elmúlt évtizedben, és a tendencia várhatóan folytatódni fog, hacsak nem kezeljük az olyan kihívásokat, mint amilyen a növekvő talajhasználat, a természeti erőforrások pazarló felhasználása és a talaj szervesanyag-tartalmának megőrzése. A szakpolitikai jelentés szerint öt évvel a talajvédelemről szóló tematikus stratégia elfogadása után még mindig nem valósult meg a talajminőség szisztematikus európai ellenőrzése és védelme. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi intézkedések nem elegendőek ahhoz, hogy Európában minden talajnak megfelelő szintű védelmet biztosítsunk.
Az uniós szintű cselekvés előkészítése keretében a Bizottság a talajromlás veszélyére figyelmeztető kezdeményezések, valamint az ezzel összefüggő kutatási és monitoringprojektek támogatásán fáradozott: ilyen például a LUCAS, a felszínborításra, a földhasználatra és az agrár környezetvédelmi mutatókra vonatkozó Eurostat-felmérés. A Bizottság folytatta arra irányuló erőfeszítéseit is, hogy a talajvédelem más uniós szakpolitikák - többek között az agrár- és vidékfejlesztési politika - szerves részévé váljon. A 2007-2013-as időszakban a kohéziós politika keretében 3,1 milliárd eurót különítettek el az ipari telepek és a szennyezett földterületek rehabilitációjára. A legnagyobb finanszírozást erre a célra Magyarország, a Cseh Köztársaság és Németország különítette el (sorrendben 475 millió, 371 millió és 332 millió euró).
A talajromlás kezelésére irányuló, folyamatban lévő intézkedéseken túlmenően a Bizottság támogatni kívánja a kutatást és a talajmonitoringot, véglegesíteni fogja a talaj vízzáróvá tételére vonatkozó iránymutatásokat, továbbá azt is tervezi, hogy a környezeti hatásvizsgálatra vonatkozó irányelv soron következő felülvizsgálata során a jogszabályban megpróbálja jobban érvényesíteni a talajjal kapcsolatos megfontolásokat. A Bizottság ezenkívül az EU éghajlatváltozással kapcsolatos 2020-as kötelezettségvállalásának részeként javasolni fogja a földhasználatból, földhasználat-megváltoztatásból és erdőgazdálkodásból (LULUCF) származó kibocsátások elszámolását.
A "The state of soil in Europe" című tudományos jelentést az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja bocsátotta közre az Európai Környezetvédelmi Ügynökséggel együttműködésben. A jelentés átfogó képet nyújt a talajerőforrásokról és a talajromlási folyamatokról jelenleg rendelkezésre álló ismereteinkről. A jelentés arra a következtetésre jut, hogy további kutatásra és adatgyűjtésre van szükség ismereteink bővítéséhez, valamint ahhoz, hogy felhívjuk az emberek figyelmét a talaj fontosságára.
Következő lépések
A Bizottság most felkéri az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy terjesszék elő a szakpolitikai jelentésről alkotott véleményüket.
Előzmények
Az Európai Bizottság 2006-ban elfogadta a talajvédelemről szóló keretirányelvet, amely behatóan foglalkozik a talajvédelem kérdésével, beleértve annak országhatárokon átnyúló vonatkozásait is. Az irányelv célja a talaj termőképességének biztosítása (különösen az élelmiszertermelés végett), az emberi egészséget és környezetet fenyegető kockázatok csökkentése, az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése és az azokhoz való alkalmazkodás elősegítése, valamint a talaj-helyreállítással kapcsolatos üzleti lehetőségek serkentése. Az irányelv még mindig vita tárgyát képezi a Tanácsban és az Európai Parlamentben. Elfogadása után hozzá fog járulni a jelentésben kiemelt kritikus kérdések megoldásához.
(Európai Bizottság - Sajtóközlemény)