Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ezredforduló idején még mintegy 1500 hektáron termesztettek málnát Magyarországon a KSH adatai szerint, azóta a termőterület folyamatosan csökken. Szakértők szerint az idei aszály, valamint a foltosszárnyú muslica okozta károk miatt az előző évinél kevesebb málna várható. A KSH adataiból kiderült, hogy a friss és a fagyasztott málna külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2021-ben: a friss málna behozatala (döntően Spanyolországból) 11 százalékkal 346 tonnára csökkent, a kivitele alig haladta meg az 1 tonnát (+38 százalék). Az idei év első öt hónapjában a friss málna beszállítása 13 százalékkal 155,7 tonnára csökkent az előző esztendő azonos időszakához képest - írja az AKI.
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint az előző év azonos időszakához képest 2022 első öt hónapjában:
- A fagyasztott málna importja 23 százalékkal 621 tonnára,
- a kivitele 6 százalékkal 258 tonnára csökkent.
- A friss málna beszállítása 13 százalékkal 155,7 tonnára csökkent,
- friss málna pedig nem ment ki az országból.
A málna külkereskedelmi egyenlege évek óta negatív. Ennek oka a hazai kereslet csökkenése és a hazai málnatermesztés majdnem teljes megszűnése.
A klímaváltozás is betette a kaput
Mint ahogyan korábban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) lapunknak elmondta, az, hogy ilyen mértékben tűnik el a málna Magyarországról, nagyban köszönhető az éghajlatváltozásnak is. A klimatikus változások az elmúlt évek során kedvezőtlenül befolyásolták a termelést. Magyarország korábban a málna termeszthetőségének déli határán helyezkedett el. Érdemes tudni, hogy a málna speciális ökológiai körülményeket, hűvösebb, párásabb, csapadékosabb klímát igényel, emellett nehezen viseli a szélsőségeket, a forró, száraz nyarak és az enyhe telek együttesen pedig különösen nagy gondot okoznak.
Az enyhe tél folyamán a rügyek nem kapják meg a szükséges hideghatást, így nem válnak termékennyé, míg a nyári forróság, az alacsony páratartalom és a magas UV-sugárzás következtében a termések "besülnek", az erős sugárzás hatására a növényi részek napégést szenvednek, a hajtásnövekedés is leáll. Az időjárási viszonyok megváltozásával a málna igényeinek szinte már egy termőhely sem tud megfelelni hazánkban. Mindemellett a napjainkban egyre gyakrabban tapasztalható tavaszi fagyok is károsítják az állományokat.
Nem csak nálunk nagy a gond
Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy nem Magyarország az egyetlen ország, ahol a málnatermelés hanyatlik: a világszinten is egyik legjelentősebb termelőnél, Szerbiában - ahol a termelés a málna számára ideális klímájú domb- és hegyvidéki területekre koncentrálódik - megközelítőleg fele akkora a munkaerő költsége, mint Magyarországon, és még így is egyre nagyobb problémát jelent náluk is a munkaerőhiány. Összességében tehát elmondható, hogy a málnatermesztés válságos helyzete nagyrészt a klímaváltozással hozható összefüggésbe.