Ez minden gyümölcstermelő rémálma: itt a megoldás a pusztító betegségek ellen

Ez minden gyümölcstermelő rémálma: itt a megoldás a pusztító betegségek ellen

agrarszektor.hu
A célegyenesben vannak a Thorwald mezőgazdasági robot terepi tesztjei. Mint ismeretes, ez a gép UV-C fényt használ a gyümölcstermesztők életét megkeserítő kórokozó, a lisztharmat ellen. A norvég Saga Robotics által kifejlesztett önjáró platformot idén Nagy-Britanniában két magaságyásos szamócatermesztő gazdaságban is tesztelték, és az eredmények azt mutatják, a robot tökéletesen kordában tudta tartani a veszedelmes gombabetegséget.

Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Thorwald egy autonóm robotplatform, amelynek célja a lisztharmat UV-C fénnyel történő elpusztítása a gyümölcsállományokban. A norvég gyártó, a Saga Robotics közlése szerint a robotnak az idei brit szamócaszezonban - azaz márciustól októberig - sikerült teljesen visszaszorítania a kórokozót mindkét, a tesztelésben részt vevő, magaságyásos gyümölcstermesztő gazdaságban - olvasható a Future Farming oldalán. A Thorwald Kent megyében a Clock House Ltd. vállalkozás 10,6 hektárnyi, valamint a Hugh Lowe Farm Ltd. cég 2 hektáros szamócatermesztő területén bizonyított az év során.

A lisztharmat minden gyümölcstermesztő rémálma: ez a gomba ugyanis együtt fejlődött az általa megtámadott növényekkel, és gyorsan ellenállóvá tud válni a vegyszeres kezelésekkel szemben. Az evolúció során azonban kialakult egy komoly gyengesége is, mert alkalmazkodott a nappal és az éjszaka természetes ciklusaihoz. A Thorwald névre keresztelt robot ezt használja ki azzal, hogy éjszakánként UV-fénynek teszi ki a növényeket, amikor a kórokozók számára nincs elegendő kék fény ahhoz, hogy a védekező mechanizmusaik aktiválódjanak, amint arról az Agrárszektor korábban már beszámolt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Nagy-Britanniában már 2019 óta zajlik a robot tesztelése, de a Saga Robotics szerint a 2021-es év vízválasztónak bizonyult, idén ugyanis a lisztharmatnak a mintákon nyomát se lehetett felfedezni. A gazdaságokban semmiféle permetszert nem vetettek be a kórokozó ellen, sem kémiai, sem mechanikai védekezéssel nem éltek. Ahogy Pål Johan, a Saga Robotics vezérigazgatója elmondta, a szezon során a robotjaik egyenes vonalban számolva mintegy 7300 kilométernyi szamócát kezeltek UV-fénnyel. A robotok eljárása 100%-ban megbízható és hibátlan volt.

A Saga Robotics által kifejlesztett robotplatform, és így az UV-C kezelés is elérhető már kereskedelmi forgalomban. A gyártó egyelőre még nem tud az összes megrendelésnek eleget tenni, de már dolgoznak azon, hogy a hozzájuk forduló termelőknek ne kelljen sokáig várakoznia a legújabb generációs növényvédelmi eljárásra. A cég kiemelte, hogy nem a robotot kínálják fel a gazdáknak, hanem a munkát, amit elvégez. A Saga Robotics szabott árral dolgozik hektáranként ugyanannyit kérnek el mindenkitől. Az árban már benne van a robot üzemeltetése is. A termelőknek a tranzakció után csak annyi a dolguk, hogy megmutassák, mely növényeknek van szükségük a kezelésre, a többit a robot már elvégzi magától.

(A cikkben felhasznált képek a Saga Robotics tulajdonát képzik.)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 26. 16:29