Nem kell horribilis pénzeket fizetni a fúrt kutakért

MTI
Nem kell több százezer forintos fennmaradási engedélyt kérni a háztartási célú kutakra. Egy tavaly elfogadott rendeletcsomag kényszerítette volna erre a fúrt kúttal rendelkező portákat. Akinél már lefolytatták az eljárást, az visszakapja a pénzét.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Hatályon kívül helyezik azokat a rendeleteket, amelyek szerint fennmaradási engedélyt kellene kérni a háztartási célú kutakra - jelentette be kormányinfós tájékoztatóján Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. A kormány döntése szerint a 2016. január 1-jén hatályos állapotot kell visszaállítani - közölte a tárcavezető.

Egy tavaly megjelent rendeletcsomag értelmében a háztartási célú kutak fennmaradásához engedélyt kellett kérni az illetékes jegyzőtől. Az eljárás egyrészt 3000 forintos illeték befizetésével járt, másrészt pedig műszaki véleményt kellett kérni, amelynek költsége több százezer - akár 700 ezer - forintra is rúgott. Mindez aránytalan terhet jelentett azok számára, akik évtizedek óta használják a fúrt kutakat, és a szükséges bejelentési kötelezettségeknek annak idején eleget tettek - ismerte el Lázár János.

Sok helyen a háztartási célú kutakat nemcsak öntözésre, és a jószágok itatására használják, de az emberi fogyasztásra szánt ivóvizet is onnan nyerik. Egyebek mellett a Szeged környéki homokháti tanyákon is ez a jellemző, ezért ennek a térségnek az országgyűlési képviselője, B. Nagy László kereste fel a problémával Orbán Viktor miniszterelnököt. Akinél az eljárást már lefolytatták, az a pénzét visszakapja.

2016. június 15-én lépett életbe az a kormányrendelet, amelynek értelmében kötelező vált azoknak a fúrt kutaknak a hivatalos bejelentése és laboratóriumi vizsgálata, amelyek vizét meg is isszák. Addig a kötelező vizsgálati paraméterek csak a hálózati ivóvízre vonatkoztak. A rendelet kimondta, hogy a víz akkor felel meg az ivóvíz-minőségnek, ha nem tartalmaz olyan mennyiségben vagy koncentrációban mikroorganizmust, parazitát, kémiai vagy fizikai anyagot, amely az emberi egészségre veszélyt jelenthet.

Ugyancsak tavaly nyáron született meg az a - Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által kezdeményezett - törvénymódosítás, amely szerint 2018 végéig bírságmentesen lehet engedélyeztetni a 2016. június 4. előtt illegálisan kialakított kutakat. A jegyző fennmaradási engedélye vált szükségessé olyan kutaknál, amelyek háztartási igényeket elégítenek ki, és maximálisan évi ötszáz köbméteres vízigénybevétellel, kizárólag talajvízkészlet vagy parti szűrésű vízkészlet felhasználásával magánszemélyek üzemeltetnek. A szabályozás az Európai Unió Víz Keretirányelvével összhangban született meg, így lehetővé vált, hogy a legalizált kutak tulajdonosai, üzemeltetői európai uniós pályázatokon is indulhassanak.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?