Ezek a gyümölcsök az év legnagyobb vesztesei: nem kímélte az időjárás a magyar gazdákat

agrarszektor.hu
2019-ben a zöldségágazat jobb évet zárt mint 2018-ban, ugyanakkor a gyümölcs ágazat elsősorban az alma és a meggy miatt gyengébb teljesítményt ért el - mondta a Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián Ledó Ferenc, a Fruitveb elnöke. Az elkövetkezendő 5-10 évben nagymértékű átalakítások lesznek a mezőgazdaságban és ez erősen érezteti hatását a zöldség - gyümölcs ágazatban is. Aki nem fejleszt az lemarad és nem fogja bírni a versenyt, ezért is lesz fontos, hogy a szakma meghatározó intézményei, szakemberei milyen komplex tervet, iránymutatást tudnak adni a zöldség - gyümölcs termékpályán tevékenykedők részére. A szakember szerint a versenyképes és hatékony beruházásokat, illetve termékeket kell támogatni, külön kell választani a profi árutermelést, feldolgozást végzők támogatását, a szociális jellegű termelés, valamint feldolgozás támogatásától.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Jelenleg Magyarországon 83-84 ezer hektáron zajlik zöldségtermesztés, amelyből 3500 hektáron hajtott termesztés folyik, gyümölcsöt pedig 83 ezer hektáron termesztenek - tájékoztatott a Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián Ledó Ferenc. 2019-ben zöldségből összesen (hajtatott, szabadföldi, gomba) 1,9 millió tonnát termeltek az országban, gyümölcsből pedig 720 ezer tonnát. A szakember szerint fontos kiemelni, hogy a megtermelt zöldség és gyümölcs 50-50 százalékában megy frisspiacra és feldolgozásra. Habár a munkaerőhiány még mindig komoly problémákat okoz a szektorban, vannak azonban a kertészetnek olyan alágazatai, ahol ezt gépesítéssel ki lehet váltani - tette hozzá.

Több kihívással is szembe kellett idén néznie az ágazatnak, ilyenek az aszály, a sok eső, a hideg május, de az akut munkaerőhiány is nehezíti a termesztők életét, és már a minőségre, illetve a beruházásokra is hatással van, de főleg a betakarításnál jelent problémát. Emellett 2019-ben problémát okozott az időnkénti piaci túlkínálat, valamint a feldolgozói kapacitás időszaki hiányosságai is. 

Hajtatásban idén 470 ezer tonna zöldséget (gombával együtt) termeltek összesen a gazdák. 2019-et jól zárják a hajtató kertészek, mert kiegyensúlyozott piaci árak voltak, és folyamatosan növekszik a belföldi kereslet, főleg a minőségi áruk iránt. Emellett látványosan nőtt a koktélparadicsomok iránti kereslet, és sikerütl az import kiváltása a hazai termelésből. Ugyanakkor főleg a szezon végén növényvédelmi problémák is jelentkeztek, főleg a poloskák okoztak gondokat. Szabadföldi zöldségekből 1,4 millió tonna termett idén, a feldolgozóipar részére paradicsomot, konzervuborkát, fűszerpaprikát zöldborsót és csemegekukoricát termesztettek. 

A zöldborsóról már most látszik, hogy a klímaváltozás egyik legnagyobb vesztese, idén ugyanis már a második olyan év volt, amikor kevesebb termett, mint amennyit vártak, a júniusi kánikula ugyanis nem tett jót a zöldségnek, és volt olyan, amikor este kellett betakarítani, mert napközben annyira meleg volt 

- emelte ki a szakember. A frisspiac és a feldolgozóipar részére káposztaféléket, hagymaféléket és gyökérzöldségeket termesztettek a gazdák, utóbbi kettőnek jó éve volt, előbbinek azonban folyamatosan csökken a termőterülete a fogyasztói szokások változása miatt - közölte.

Ledó Ferenc

A gyümölcstermesztéssel kapcsolatban Ledó Ferenc elmondta, hogy inkább a negatív történések jellemezték az évet. Az almának az elmúlt 10 év második legrosszabb éve volt a 2019-es, ami főleg a 2018-as évnek tudható be, amikor is rekordtermés volt, de jött az aszály, és emiatt a termőrügy differenciálódás elmaradt. Ennek az lett a következménye, hogy ahol nem öntöztek, ott nem képződött virág. Idén a gyümölcstermelésnél főleg az időjárás miatt a minőség is gyengébb volt. Almából 2019-ben 390-410 ezer tonna, meggyből pedig 53 ezer tonna lett, ami szintén elmarad a megszokottól, ugyanakkor az a termelő, aki korszerű technológiával dolgozott, az jól járt, hiszen ebben az évben az árak magasabbak voltak. 

A szakember szerint a következő években fontos feladat lesz a finisbe érkezett 2014-2021-es vidékfejelsztési pályázatok megvalósítása, az azonban már most látszik, hogy a beruházások egy része sokat csúszik, és többségük csak 2022-2023-ban lép majd termelésbe. A klímaváltozás hatásaira is muszáj odafigyelni, különben nem leszünk versenyképesek más országokkal szemben, ezért növelni kellene a zárttéri termesztést, az öntözést általánossá kellene tenni a zöldség és gyümölcs ágazatban, illetve tudni kell kezelni a növényvédelmi és környezetvédelmi változásokat. A munkaerőhelyzetet is muszáj megoldani a következő évben, annyi jó azonban van a dologban, hogy a dolgozók hiánya kikényszeríti a kertészektől a folyamatos fejlesztést és modernizálást. Egyre fontosabb lenne a gépesítés, illetve a robottechnika bevezetése a munkaerő kiváltására, valamint az oktatás (szakképzés, felsőotatás) átalakítására is szükség lenne. A fogyasztói szokások folyamatosan változnak, egyre nagyobb az igény a megbízható, minőségi áruk iránt, felértékelődtek a beltartalmi értékek, ezért elengedhetetlen a megfelelő tárolás, és a feldolgozói kapacitás növelése - hangsúlyozta Ledó Ferenc.

A Portfolio Agrárszektor 2019 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Fotók: Stiller Ákos

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?