2024. november 21. csütörtök Olivér
Hamarosan vámmentes lesz az uniós agrár-élelmiszeripari termékek exportja Vietnamba

Hamarosan vámmentes lesz az uniós agrár-élelmiszeripari termékek exportja Vietnamba

MTI
Hatályba lép augusztus 1-jén az Európai Unió (EU) és Vietnam közötti kereskedelmi megállapodás, miszerint a Vietnamba irányuló uniós export után kevesebb vámot kell fizetni - ismerteti az EU hivatalos portáljához tartozó weboldal.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A közlemény kiemelte, hogy ezzel könnyebbé válik a Vietnamban folytatott üzleti tevékenység is az európai vállalatok számára. Mostantól a helyi versenytársaikkal egyenlő esélyeik lesznek a beruházások és a kormányzati szerződések elnyerése terén. Az új megállapodás - a fenntartható fejlődésre vonatkozó határozott, jogilag kötelező erejű és végrehajtható rendelkezések révén - a gazdasági haszon mellett garantálja a munkavállalói jogok, a környezetvédelem és az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodás tiszteletben tartását.

Az unió hivatalos portálja ismertette: az EU-Vietnam megállapodás a legátfogóbb kereskedelmi megállapodás, amelyet az EU egy fejlődő országgal kötött. Teljes mértékben figyelembe veszi Vietnam fejlesztési szükségleteit azáltal, hogy hosszabb, tízéves időszakot biztosít számára az uniós importra kivetett vámok eltörlésére. Mindazonáltal számos fontos uniós exporttermék - ideértve a gyógyszereket, a vegyi anyagokat és a gépeket - már a hatálybalépéstől vámmentességet élvez majd.

Az agrár-élelmiszeripari termékek, például a marhahús vagy az olívaolaj vámmentessége három év múlva, míg a tejtermékek, gyümölcsök és zöldségek vámmentessége legfeljebb öt év múlva lép életbe. Az egészségügyi és növényegészségügyi együttműködésre vonatkozó átfogó rendelkezések átláthatóbb és gyorsabb eljárások révén segítik elő az uniós vállalkozások piacra jutását. Emellett a megállapodás konkrét rendelkezéseket tartalmaz az uniós autóexport szabályozási akadályainak kezelésére, és védelmet biztosít a földrajzi jelzéssel ellátott 169 hagyományos európai élelmiszer- és italtermék hamisítása ellen - fűzték hozzá.

Közölték azt is, hogy Vietnam Szingapúr után az EU második legnagyobb kereskedelmi partnere a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségében (ASEAN): az EU és Vietnam közötti árukereskedelem éves értéke 2019-ben 45,5 milliárd euró volt, a szolgáltatás-kereskedelemé pedig nagyjából 4 milliárd euró 2018-ban.

Az EU legnagyobb mértékben csúcstechnológiai termékeket exportál Vietnamba, ideértve az elektromos gépeket és berendezéseket, a repülőgépeket, a járműveket és a gyógyszerkészítményeket. Vietnam elsősorban elektronikai termékeket, lábbeliket, textíliákat és ruházati cikkeket, valamint kávét, rizst, tengeri eredetű élelmiszereket és bútorokat szállít az EU-ba.

Az EU Vietnam egyik legnagyobb külföldi befektetője, mintegy 7,4 milliárd euró értékű külföldi közvetlen befektetési állománnyal a 2018. évi adat szerint. A megállapodás részleteit az unió hivatalos portáljához tartozó weboldalon lehet megtekinteni.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?