Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Elsőre igen hangzatosnak tűnhet a tulajdonosoknak felkínált összeg, azonban kicsit részletesebben megvizsgálva már árnyaltabb a kép. Piaci alapon értékelve ugyanis 50-100%-kal többet is érhetne a cég. A leegyszerűsített elemzés által használt keretrendszer természetesen nem a tökéletes megoldás arra, valóban mennyit is érhet a KITE, hiszen nem számol például likviditási diszkonttal és más általunk ismeretlen körülménnyel, csupán az "egyszerű matematikára" hagyatkozik. Elképzelhető, hogy ekkora ajánlat nem lesz elég, ugyanis állítólag újabb nagyhalak jelentek meg a mezőgazdasági óriás környékén. A Portfolio.hu elemzése.
Hatalmas üzletet üthetnek nyélbe a KITE tulajdonosai, a péti Nitrogénművek ugyanis 18-szoros illetve 10-szeres pénzt ajánl a cégért. Elsőre igen hangzatosnak tűnhet a tulajdonosoknak felkínált összeg, azonban kicsit részletesebben megvizsgálva már árnyaltabb a kép. Piaci alapon értékelve ugyanis 50-100%-kal többet is érhetne a cég. A leegyszerűsített elemzés által használt keretrendszer természetesen nem a tökéletes megoldás arra, valóban mennyit is érhet a KITE, hiszen nem számol például likviditási diszkonttal és más általunk ismeretlen körülménnyel, csupán az "egyszerű matematikára" hagyatkozik. Elképzelhető, hogy ekkora ajánlat nem lesz elég, ugyanis állítólag újabb nagyhalak jelentek meg a mezőgazdasági óriás környékén.
FONTOS: alábbi írásunkban sztenderd értékelési eljárásokat használunk. Tőzsdén kívüli cégek esetében a pontos értékelést akár több hónapos átvilágítás előzheti meg. Az esetleges csontvázak, vagy tartalékok jelentősen változtathatnak egy vállalat elméleti értékén.
Jelenlegi ismereteink alapján a Nitrogénművek a menedzsment és a dolgozók tulajdonában lévő, együttesen 52 százalékos részvénycsomagért a névérték (teljes névérték: 1,5 mrd Ft) tizennyolcszorosát fizetné, míg a névérték tízszeresét adná egy további 28 százalékos pakettért, amelyet mezőgazdasági termelőüzemek birtokolnak.
A fennmaradó tulajdoni hányad banki, beszállítói és egyéb külső érdekkörben van, és egyelőre kérdéses, hogy e tulajdonosok a tulajdonváltás kapcsán mit kezdenek majd részvényeikkel. Itt az egyszerűség kedvéért a névérték ötszörösével számoltunk, miután a 80%-ot elérő nagytulajdonos megfelelő transzferárképzéssel könnyedén csoportosíthatja a vállalat profitját, így egy osztalékmentes cég tulajdoni hányada már jóval alacsonyabb értéket képvisel.
Ez alapján a tranzakció összértéke 19,6 mrd Ft (19 599 188 000 Ft).
Nagy általánosságban azt mondhatjuk, egy hatszoros EV/EBITDA és tízszeres P/E mellett forgó vállalat kedvező felvásárlási célpontnak tekinthető. A fenti logika alapján könnyedén visszaszámolható, hogy a KITE fair, nem eltúlzott értéke valahol 31-37 mrd forint között mozoghat.
A társaság tavalyi jelentéséből ugyanakkor kiderül: a KITE több mint 6,5 mrd Ft nettó készpénzt (11 mrd Ft készpénzt és 4,5 mrd forintos kötelezettséget) tartalmaz, így a hipotetikusan beárazott 19,6 mrd Ft-os vételi ár valójában "csak" 13,1 mrd Ft. A társaság eredménykimutatásából és mérlegéből kalkulálva 2012-ben több mint 4 mrd Ft-os EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) és 3,7 mrd Ft-os nettó profitot olvashatunk ki. EV/EBITDA és P/E alapon a társaságra a felvásárlási ár alapján 3,2-as EV/EBITDA és 5,3-es P/E arányok adódnak. A tőzsdén egy ilyen cégre csukott szemmel csapnának le a befektetők.
A KITE elmúlt négy év eredményszámait megvizsgálva nem lehet oka az új tulajdonosnak, hogy a vállalat jövőétől rettegjen. Az árbevétel éves szinten átlagosan 11%-os növekedést produkált, míg a nettó profit soron 16%-os volt a bővülés, amit sok tőzsdei cég is megirigyelhetne.
Jelen elemzés célja bemutatni, hogy valós piaci viszonyok (tőzsdén forgó cég lenne a KITE) között mennyit érhetne a vállalat. A levezetés nem kalkulál azzal a tényezővel sem, hogy a cég tulajdonosai már évek óta próbálnak túladni a cégen, így a most kialkudott ár részben ennek a likviditási diszkontnak tudható be. A várható tranzakciós érték mögött meghúzódó okok jelentős részét nem ismerjük, így azt merészség lenne kimondani, hogy a KITE kétszer annyit ér, mint amennyit a Nitrogénművek ajánlana érte, azonban abban biztosak lehetünk, hogy rossz üzletet ezen az áron nem csinál Bige László "műtrágyaguru". A vevő a tőzsdén azonban jó eséllyel számolhatna egy magasabb ellenajánlattal, aminek nagy valószínűsége van még tőzsdén kívül is. A Napi.hu szerint újabb "kérő" jelentkezett be a KITE megvásárlására. A korábban ajánlatot tett péti Nitrogénművek Zrt. mellett most az OTP Bank Nyrt. is jelezte vásárlási szándékát, sőt egy harmadik vevő is bekapcsolódhat a játszmába.