Megmarad a 70 ezer forintos területalapú támogatás?

Agrárszektor
Mindenkit az érdekel, hogy megmarad-e a mostani szinten a területalapú támogatás. Nagyjából igen, és éppen ez a baj - állapítják meg pénzügyi szakértők. Az agrárköltségvetés valójában súlyos mínuszokat fog elszenvedni.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Ha Günther Öttinger valóban csak 4 százalékkal csökkenti a közvetlen kifizetések büdzséjét, akkor a hétéves ciklus végére reálértéken 15 százalékos mínusszal kell számolniuk a gazdáknak - latolgatta a Farm Europe, miután ismertté vált az új költségvetési javaslat.

Kommunikációs trükk

A portfolio.hu május 2-án szintén rámutatott a Bizottság trükközésére: az elvonás mértékét úgy mutatja be, mintha az elkövetkező években szinte nem is létezne infláció. A portál számításai szerint a költségvetési vágás a ciklus végére a 17 százalékos mértéket is meghaladhatja a területalapú támogatást is magában foglaló egyes pillérben. A teljes agrárbüdzsé esetében a portofolio.hu csaknem 20 százalékos mínusszal számol a hetedik évre, míg a Farm Europe ezt szerény 16 százalékra becsüli, hozzátéve, hogy a vidékfejlesztési források terén 21 százalékos csökkenéssel kell szembenézni. Az agrárforrások megnyirbálása végül odavezet, hogy a Közös Agrárpolitika tortaszelete az unió költségvetésén belül a korábbi csaknem 40 százalékról 30 százalékra zsugorodik.

Minden tagországban másképp csapódik le

Mint arról már írtunk, a közvetlen kifizetések tagállami szintjét továbbra is közelítenék egymáshoz, azaz a jelenértéken 4 százalékos területalapú-csökkenés valójában csak az uniós kifizetés átlagát felmutató tagállamokban lesz érvényes. A balti országokban, ahol eddig egy hektárra jóval kevesebb támogatás jutott, több mint 10 százalékos növekedést fognak tapasztalni a gazdák az első évben, míg Magyarországon egy 3,9 százalékos csökkenést - ugyanis nagyjából az átlagos kifizetési szinten állunk az egy hektárra jutó támogatás tekintetében. A forint-euró árfolyam ugrálása hasonló mértékben befolyásolta a területalapú összegét az elmúlt években, vagyis a csökkenés szinte észrevehetetlen lesz a hazai gazdák számára. Az üzemméret ennél jóval nagyobb hatással lesz a kapott támogatásra, erről pedig itt írt az agrárszektor.hu.

A csökkenés hatása a jövedelemre

A csökkenő dotáció annál fájóbb egy tagállam számára, minél magasabb a gazda jövedelmében a támogatásból származó hányad.

Magyarországon egy átlagüzem jövedelmének több mint felét a különféle dotációk teszik ki.

A vidékfejlesztés forrásai még nominál értéken nézve is lényegesen szűkülnek, reálértéken pedig az értékük ötödét is elveszíthetik 2027-re. A kormánynak ugyan lehetősége lesz saját zsebből pótolni a kieső forintokat, de ilyen mértékű áldozatvállalásra biztosan nem számíthat a mezőgazdaság. A Farm Europe számításai szerint a kieső támogatások miatt egy átlagos gazdaság az EU-ban 2027-re elveszíti a jövedelme 8 százalékát (ez lesz igaz Magyarországra is). De például Csehországban, ahol a gazda bevételeinek 2/3-át a dotációk teszik ki, a csökkenés mértéke 13 százalékos lehet, míg a franciák csak 6,5 százalékos vágást tapasztalhatnak.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?