Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Alternatív tojástermeléssel bővíti állattenyésztési tevékenységét a Talentis Agro Zrt. - közölte Makai Szabolcs, a társaság vezérigazgatója. A holding a Veszprém megyei Balatonkenese és Papkeszi között a napokban mélyalmos technológiával működő étkezési tojást termelő telepet vásárolt, amely eddig a balatonfőkajári Mag-Tár Növénytermelési és Takarmánygyártó Kft. tulajdonában volt.
Makai Szabolcs szerint az akvizíció célja, hogy a Talentis Agro mostantól ne csak hagyományos ketreces, hanem alternatív tartásból származó étkezési tojásokat is szállíthasson a Magyarországon működő üzletláncokba. Egyre növekszik ugyanis az élelmiszerhálózatok igénye arra, hogy kínálatuk egy részét alternatív tojások tegyék ki, sőt hosszabb távon egyes áruházak - elsősorban állatjóléti okokra hivatkozva - a ketreces tojásforgalmazás beszüntetését is kilátásba helyezik. Ezért a Talentis szerint a tojáspiacon versenyhátrányba kerülhetnek azok a vállalkozások, amelyek az alternatív tojástermelést nem veszik fel tevékenységeik közé. Emellett a társaság úgy véli, lehetőséget kell biztosítani a hazai vásárlóknak, hogy maguk dönthessenek arról, milyen tartásmódból származó termékeket kívánnak a kosarukba helyezni.
A Talentisnél eddig a székesfehérvári Aranykorona Zrt. foglalkozott tojástermeléssel, amely ketreces tartásmódból származó tojásokat állít elő. (Szintén ketreces tojásokat termel a békéscsabai Csabatáj Zrt. is, amely azonban nem a Talentishez, hanem a szintén Mészáros-érdekeltségű budapesti Opus Global Nyrt. élelmiszeripari divíziójához tartozik). A Talentis több mint 60 millió darabos éves termeléssel a belföldi tojáspiacon ma megközelítőleg a nyolcadik helyet foglalja el a vezető szerepet betöltő Gyermelyi Zrt. mögött, de tojástermelése a mostani akvizíció révén 10-12 százalékkal - évi 6-9 millió darabbal - bővül. Így a holding 65-70 milliós éves tojásmennyiséggel a második helyre jöhet felt a hazai tojástermelő vállalkozások között.
A megvásárolt telepen jelenleg egy istállóban 20 ezer jércét tartanak, de a telephely lehetőséget ad a kapacitások további - akár két-háromszoros - bővítésére is - mondta Makai Szabolcs. A társaság az alternatív tartásból származó tojások értékesítéséről már megkezdte a tárgyalásokat az üzletláncokkal. A most megvett telepen a jérce-előállítást bérneveléssel korábban megkezdték, így a vállalat első alternatív tojásai húsvét előtt a boltokba kerülhetnek.
A holdingon belül az akvizíciót közvetlenül az Aranykorona Zrt. hajtotta végre, ezért a mélyalmos tojások - hasonlóan a vállalat ketreces termékeihez - Aranykorona márkanévvel jelennek meg az üzletekben. A székesfehérvári cég azonban saját márkás alternatív tojásokat is értékesít majd az üzletláncoknak.
Az alternatív tojások iránti fogyasztói kereslet annak ellenére is növekszik, hogy az így előállított termékek drágábbak az intenzívebb technológiával előállított ketreces tojásoknál. Az árkülönbség elsősorban abból adódik, hogy ugyanakkora területen kevesebb tojótyúk tartható, illetve a madarak tartásmódból adódó eltérő takarmányozási és egyéb biológiai igényeinek kielégítése is többletköltséget okoz.