Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A legfelsőbb közigazgatási bíróság, az Államtanács hétfőn törölte el az énekesmadarak kegyetlen és egyes fajokat kihalással fenyegető vadászati módszert, amelynek létét az indoklás szerint nem igazolja pusztán az, hogy tradicionális. A testület szerint a madarak ragasztóval való léprecsalása ellenkezik az Európai Unió jogszabályaival is. Márciusban az Európai Unió Bírósága is az uniós joggal ellentétesnek minősítette a természetvédők által barbárnak tartott szokást.
A lépvesszős vadászatot főleg Franciaország délkeleti részén gyakorolják, ahol erős ragasztóval, például enyvvel kennek be faágakat, amelyekre ráragadnak a kisebb madarak. Az így elfogott madarakat étkezési célokra használják, vagy arra, hogy nagyobb madarakat csalogassanak oda velük a puskás vadászathoz.
A lépvesszős vadászat betiltását francia természet- és állatvédő szervezetek kezdeményezték, azzal érvelve, hogy nem csak engedélyezett fajok esnek bele a csapdába, hanem védett madarak is, például rigófélék, másfelől a módszer sok kínszenvedést okoz az állatoknak. A francia vadászszövetség a módszer további engedélyezését sürgette ott, ahol úgymond hagyománya van annak. Más dél-európai országok már korábban betiltották a lépvesszős madárvadászatot, miután az Európai Unió Bírósága elmarasztalta őket.
Az Európai Unió már 1979-ben betiltotta a módszert kegyetlensége miatt, egyedül Franciaország kapott felmentést egy 1989-es megállapodásban azzal a feltétellel, hogy csak "szelektíven, ellenőrzött módon és korlátozott számban" alkalmazzák a gyakorlatot. A kivétel évi 42 ezer madár lépvesszővel való elejtését engedélyezte Franciaországnak, madárvédelmi aktivisták szerint azonban az országban évente 150 ezer madár esik áldozatul a nem szelektív vadászati módszereknek, köztük a lépezésnek. Emmanuel Macron francia elnök tavaly nyáron már felfüggesztette a lépvadászatot az Európai Unió Bíróságának döntésére várva.