Szörnyű vírus támadja a baromfikat Európában: egyre több országban pusztít a kór

Szörnyű vírus támadja a baromfikat Európában: egyre több országban pusztít a kór

Hollandiában és Németországban elrendelték a baromfiállomány gyérítését, miután a szakemberek újabb magas patogenitású madárinfluenzás eseteket azonosítottak több baromfitelepen is. Közben a gyilkos kór Nagy-Britanniában is ismét felütötte a fejét.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A holland hatóságok 200 ezer csirke leölését rendelték el, miután az ország keleti részében, Puiflijk környékén a H5N8-as vírustörzs jelenlétét azonosították egy gazdaságban. Hollandiában 2020 októberében jelent meg először a gyilkos kór, ekkor 35700 csirkét kellett elpusztítani, írta meg a FarmingUK. Hollandia Európa legnagyobb csirkehús- és tojásexportőre, az ágazat mintegy 2 ezer baromfitelepen 10 ezer embernek ad munkát.

Mindeközben Németországban is kimutatták a magas patogenitású madárinfluenzát egy kis baromfitelepen Schleswig-Holstein tartományban, az ország legészakibb területén. A vírust vadmadarakban is kimutatták már. A német NDR rádióadó szerint ezernél is több elhullott vadmadarat találtak a Nordfriesland-i járás partjainál.

Ez azután történt, hogy november 2-án Nagy-Britanniában, Cheshire megyében is járványkitörést azonosítottak a hatóságok egy baromfitelepen, Frodsham közelében. A vizsgálatok megállapították, hogy a madarakat az a magas patogenitású vírustörzs támadta meg, ami jelenleg Európát fenyegeti. A hatóságok azonnal elrendelték az összes tojó, mintegy 13 ezer állat leölését.

A Brit Környezetvédelmi, Élelmiszerbiztonsági és Vidékfejlesztési Minisztérium (Department for Environment, Food and Rural Affairs - Defra) szerint nincs összefüggés a frodshami és az előző napi kenti eset között, ahol a H5N2 vírustörzset mutatták ki egy kis kereskedelmi üzlethelyiségben. Christine Middlemiss, Nagy-Britannia országos főállatorvosa kijelentette, hogy a baromfitartóknak nagyon oda kell figyelniük az állományukra, és ha a fertőzés jeleit észlelik, vagy csak gyanítják, hogy jelen lehet, azonnal jelentsék ezt a hatóságoknak. Emellett a gazdáknak fokozott felelősségük van abban, hogy a gondoskodjanak gazdaságaik biztonságáról.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC) már korábban is sürgette az európai országokat, hogy gyorsítsák fel az állattartó telepek járványvédelmi fejlesztéseit és a vadmadarak tesztelését is. A szervezet szerint Észak- és Kelet-Európában a legnagyobb az esélye annak, hogy újabb madárinfluenzás kitörések fognak bekövetkezni. Amikor ugyanis a magas patogenitású H5N1 vírustörzs megjelent Oroszországban 2005 és 2016 nyarán, azt követően a betegség Észak- és Kelet-Európában is felütötte a fejét. Ha a betegség hasonló mintázatot követ, akkor most is ezek a területek lesznek elsődlegesen érintettek, de fel kell készülni arra is, hogy a madárinfluenza később átterjedhet Nyugat- és Dél-Európára is.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?