Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Jóváhagyta az Európai Bizottság, hogy Magyarország állatjóléti támogatást nyújthasson a tenyészkocák után is - jelentette be Horváth István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) kiemelt programokért felelős miniszteri biztosa. Így lehetővé vált, hogy a meglévő 8,5 milliárd forintos, főént hízókra vonatkozó sertésjóléti támogatás mellé további 8,62 milliárd forintos tenyészkoca állatjóléti támogatást kaphasson az ágazat nemzeti forrásokból.
Január végén hagyták jóvá
A bejelentés szerint Brüsszel január végén bólintott rá a magyar kérésre. Az engedélyeztetési procedúra meglehetősen hosszúra nyúlt, mivel a kormány csaknem egy éve nyújtotta be az Európai Bizottsághoz új támogatás iránti igényét. Korábbi információk szerint azonban az Európai Bizottság "rendkívül sokat kötekedett" a magyar javaslattal kapcsolatban, ez lehet a magyarázata annak, hogy a notifikációs eljárás mostanáig tartott.
Az új jogcímmel kiegészítve Horváth István szerint az idén összesen több mint 17 milliárd forint állatjóléti támogatást kapnak a sertéstartók, ami a 2014-es duplája. 2010-ben pedig a sertések állatjóléti támogatása még csak 6 milliárd forint volt, így öt év alatt megháromszorozódottak a források - hangoztatta a miniszteri biztos.
222 ezer kocára fizethetnek
A 8,62 milliárdos keretösszeg - 222 ezer anyakocával számolva - állatonként maximálisan 38 580 forintos támogatást tesz lehetővé. Horváth István szerint azonban a tárcának az úgynevezett sertésstratégiai programban sikerült úgy előkészíteni a javaslatot Brüsszelnek, hogy a keretösszeg 2016-tól 20 százalékkal, 10 milliárd 340 millió forintra is növelhető legyen. Így 2016-tól akár 268 ezer kocára juthat a 38 ezer 580 forintos támogatásból - közölte az MTI.
A biztos a sertésprogram eddigi eredményei között említette, hogy 2014-től 5 százalék lett az élősertés és a félsertés áfája. Szerinte ennek is köszönhető, hogy 200 ezerrel nőtt a magyar sertésállomány. A minisztérium további intézkedésként egyedi kocanyilvántartás létrehozásán dolgozik az állatok nyomonkövethetősége érdekében, ami a támogatásokkal együtt az átláthatóan működő vállalkozásokat segíti.