Letarolta az ukrán dió a hazai boltokat, piacokat: ezt sózzák rá a magyarokra

Letarolta az ukrán dió a hazai boltokat, piacokat: ezt sózzák rá a magyarokra

agrarszektor.hu
A dió kedvelt tölteléke a különféle süteményeknek, de önálló nassolnivalóként is remekül megállja a helyét. Az történések azonban a dió piacát is átalakították, ám a legnagyobb különbséget nem a koronavírus-járvány okozta. Az elmúlt évtizedben ugyan dinamikusan nőtt a dió termőterülete Magyarországon, de sok ültetvény még mindig öntözetlen, és a fagyvédelem terén is vannak még elmaradásaink. Ebből is jól látszik, hogy a kedvezőtlen időjárási körülmények tulajdonképpen minden növényt érintenek, ennek ellenére tavaly mintegy 22 tonnával több dió került exportálásra.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A KSH adatai szerint Magyarországon a diótermés az 1990-es évek közepén 3 ezer tonna körül mozgott, majd az elmúlt évek telepítéseinek köszönhetően 2019-ben 6,8 ezer tonnára emelkedett. Szakértők a 2021. évi diótermést az ország nyugati részén közepesnek, a keleti részén jónak ítélték. A KSH adatai az is kiderült, hogy Magyarországon a héjas dió külkereskedelmi egyenlege pozitív, mivel az importja nem számottevő: 2021 január és november között 23 tonna volt. A héjas dió kivitele volumenében 6 százalékkal 478 tonnára (értéke 12 százalékkal 443 millió forintra) nőtt ugyanekkor. A kiszállítás elsősorban Németországba irányult. A dióbél külkereskedelmi egyenlege az elmúlt két évben negatívra változott. 2021 első tizenegy hónapjában a dióbél kivitele 43 százalékkal 255,7 tonnára csökkent (értéke 41 százalékkal 494 millió forintra esett). 

A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten

Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!

A dióbél exportpiaca diverzifikáltabb, mint a héjas dióé. A 2020-ban meghatározó exportpiacnak számító Egyesült Királyságba 83 százalékkal kevesebb dióbél került 2021 első tizenegy hónapjában, mint egy évvel korábban. A fő célpiaccá Románia és Szlovákia váltak, ahová 177 és 499 százalékkal nőtt a kiszállított mennyiség. Az import dióbél több mint 70 százaléka Ukrajnából érkezett, az összes behozott mennyiség 11 százalékkal 1056 tonnára nőtt ugyanekkor. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Vegyes számok importban és exportban

A dió (héjas) külkereskedelmi forgalma Magyarországon az alábbiak szerint alakult: 2020. I-XI. hónapja között 450 tonnát exportáltak, míg 2021 ugyanezen időszakában 477-et. A vizsgált hónapokban az import 21,1 tonna volt, tavaly pedig 22,9 tonna. A héj nélküli dió exportja 444,8 tonnáról 255,7 tonnára csökkent tavaly, míg az import 948-ról 1056 tonnára nőtt. 

Letarolhatja Európát a spanyol dió is?

Jelentősen megnőtt a dióültetvények száma az utóbbi években Spanyolországban, a 2005-ös 7700 hektárhoz képest 2020-ban 14 ezer hektár termőterületet regisztráltak. Habár a kedvezőtlen időjárás, valamint a koronavírus-járvány miatt kialakult logisztikai nehézségek okoztak problémát, optimizmusra ad okot, hogy a spanyol dió nagy része organikus termékként kerül értékesítésre.

A magyarországi helyzet

Mint korábban az Agrárszektor is megírta, az elmúlt évtizedben ugyan dinamikusan nőtt a dió termőterülete Magyarországon, ám sok ültetvény még mindig öntözetlen, és a fagyvédelem terén is van. A magyar dió az Európai Unió egyik keresett prémium terméke, azonban a felfutó chilei dióexport egyre komolyabb konkurenciát jelent a hazai termelők számára. A növekedést jól mutatja, hogy 2009-2010 körül még csak 3 ezer hektárnyi ültetvényt tartottak nyilván az országban, 2020-ban megközelítőleg 8300 hektárnyi dióültetvényre kértek támogatást a magyar gazdák. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Mindent az árakról

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi dióbél kínálata a korábbi években folyamatos volt, ugyanakkor 2021-ben a 6. héttől nem volt jelen a felhozatalban. Az import dió február végétől október elejéig átlagosan 3306 forint/kilogramm nagykereskedelmi áron szerepelt a kínálatban. A 2021-ben betakarított hazai dióbelet 6 százalékkal magasabb (3347 forint/kilogramm) áron értékesítették 2021. 41. hét és 2022. 5. hét között az előző év azonos időszakához képest. Az import dióbelet a belföldinél magasabb, 3564 forint/kilogramm átlagáron kínálták 2021. 41. hete és 2022. 7. hete között.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?