Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hamarosan itt a húsvét, ami a legtöbb ember számára egyet jelent a főtt tojással és füstölt sonkával teli asztallal. Habár arra jelenleg nincs bizonyíték, hogy a koronavírus-járvány élelmiszer útján terjedhet, vagyis a szokásosnál nem jelent nagyobb fertőzésveszélyt a sonka, illetve a tojás fogyasztása, azért nem árt az elővigyázatosság.
Az Agrárszektor a Nébih-et kérdezte arról, vannak-e bevált, illetve ajánlott fertőtlenítési tippek a tojásra és a sonkára vonatkozóan, és ha igen, melyek ezek. Megtudtuk, a hagyományos nyers füstölt sonka felületi szennyeződései főzés előtt folyóvizes öblítéssel eltávolíthatók, a vegyszeres kezelés (fertőtlenítés) viszont tilos. A nyers sonkát alaposan, lassú tűzön kell főzni, általában annyi órán át, ahány kg-os. Az alapos főzés elpusztítja az esetleges mikroorganizmusokat, főzés után azonban a sonkát hűtve kell tárolni. A kereskedelmi forgalomban kapható főtt, füstölt sonkát az eredeti csomagolása megvédi a szennyeződéstől, a csomagolást azonban fogyasztás előtt kell eltávolítani. A hagyományos sonkával ellentétben itt a hús öblítése felesleges, a vegyszeres kezelés ugyanakkor (fertőtlenítés) ez esetben is tilos. A főtt, füstölt sonkát fogyasztás előtt nem kell megfőzni, viszont minden esetben hűtőszekrényben kell tárolni - hangsúlyozta a Nébih.
- hívta fel a figyelmet a hatóság.
A tojások héján bármikor megtelepedhetnek a szennyeződések - emelte ki a Nébih. A kereskedelmi forgalomban kaphatók az élelmiszeripar által kezelt felületű tojások is, vásárlásukkal, felhasználásukkal az otthoni tisztítás elkerülhető. Nagymértékben szennyezett tojásokat azonban ne vegyünk, a repedt, törött héjú tojásokat pedig tilos tárolni és felhasználni. Kisebb szennyeződéseket a felhasználás előtt mechanikus tisztítással, illetve többszöri átöblítéssel el kell távolítani.
Azzal kapcsolatban, hogyan érdemes tárolni a sonkát és a tojást, a Nébih-től megtudtuk, a sonka tárolása például nagyban függ attól, hogy milyet vásároltunk. A hagyományos nyers füstölt sonkát főzésig hűvös, szellős helyen kell tárolni, nem kell, és nem is javasolt hűtőszekrénybe tenni. Főzés után azonban már hűtve kell tárolni. Ezzel szemben a főtt, füstölt sonka jellegű készítményeket (pl. kötözött sonka, gépsonka) fogyasztás előtt nem kell megfőzni, azonban hűtőszekrényben kell tárolni. A tojással kapcsolatban hangsúlyozták, mindenki csak tiszta, friss, ép tojást vásároljon. A tojás dobozán a minőség-megőrzési idő feltüntetése kötelező, így a lejárt minőségmegőrzési idejű tojást ne vásárolja meg. Ha valaki ilyet tapasztal, célszerű egyből jelezni az üzletben, hogy eltávolíthassák a polcokról. A tojásokat tisztán, szárazon, idegen szagoktól mentesen, a rázkódástól és a közvetlen napfénytől hatékonyan védve, a csomagolásán előírt hőmérsékleten kell tartani.