Ki tudja, mit kevernek a magyar mézhez? - Tüntetnek a méhészek

agrarszektor.hu
Magyar méhészek kezdeményezésére nemzetközi tüntetést tartanak október 30-án az uniós méhészek Brüsszelben. A demonstrációval azt szeretnék elérni, hogy az unió szigorúbban ellenőrizze a Kínából érkező importmézet. A szervezők úgy vélik, e mézek nagyobb hányada ipari hamisítvány, amely komoly versenyhátrányt okoz az uniós méhészeknek. Eközben nemcsak Brüsszelben, hanem Budapesten is tiltakoznának a hazai méhészek. Szerintük ugyanis egyes vállalatok távol-keleti mézekkel kevernék össze a magyar akácmézet, ezzel pedig könnyen veszélybe sodorhatják a hazai termelők versenyképességét.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Brüsszelben kezdeményeznek demonstrációt a magyar méhészek, mert szerintük az unió nem ellenőrzi elég szigorúan a kínai importmézeket. Takács Ferenc, a tüntetést szervező Kaposvár és Térsége Méhész Egyesület tagja szerint laboratóriumi vizsgálatok bizonyítják, hogy a Kínából érkező olcsó méz nagy része ipari hamisítvány. Ez a hamis méz az egészségre ugyan nem ártalmas, de a fogyasztók megtévesztésével rontja a minőségi, valódi méz előállítóinak piaci pozícióit és veszélyezteti a méhészek megélhetését.

A demonstráción követelik majd a kínai importméz mintáinak azonnali, minden összetevőre kiterjedő laboratóriumi vizsgálatát. A jelenlegi gyakorlat szerint a kötelező laborvizsgálatok csupán a minták néhány paraméterére terjednek ki, szélesebb körű elemzéssel viszont a hamis tételek könnyen lelepleződnének - közölte az MTI-vel Takács Ferenc. 

Évente 15-20 ezer tonna mézet exportálunk
Hazánkban a méhészeti ágazat 15 ezer családnak ad megélhetést. Évente 15-20 ezer tonna magyar mézet exportálunk, ennek nagyobb hányadát az unió tagországaiba, az exportból származó bevételek pedig éves szinten a 70 millió eurót is elérik.

A méhészek az importmézre vonatkozó jelölési szabályok pontosítását is követelik. Jelenleg ugyanis az unió nem teszi kötelezővé egyes tételeken a pontos eredet feltüntetését, így a fogyasztókat könnyű megtéveszteni.

Hasonló követelésekkel már 2004-ben is demonstráltak méhészek Brüsszelben - emlékeztetett Takács Ferenc. Az akkori megmozdulás ugyan eredménytelennek bizonyult, a mostani demonstráció viszont sikeres lehet. Ma már ugyanis pontosabban lehet elemezni a méz összetevőit, így a jogszabályi szigorítást a gyakorlatban is érvényesíthető.


MTI Fotó: Bodnár Boglárka

A tüntetést az Európai Bizottság brüsszeli székházánál tartják meg október 30-án. A demonstrációhoz a magyarok mellett eddig a román és szlovák méhészek is csatlakoztak.

Eközben a magyar méhészek itthon is tiltakoznának. Mészáros János, a kaposvári Zselici méhész egyesület elnöke és a megmozdulás egyik szervezője szerint egyes cégek nagy mennyiségű távol-keleti mézhez magyar akácmézet akarnak keverni. Az így kapott termékekhez jóval olcsóbban lehetne hozzájutni, mint a hazai mézekhez.

A kevert mézeket még az idén forgalomba hoznák, ezzel pedig komoly versenyhátrányt okoznának a magyar termelőknek. A hazai figyelemfelkeltő akciót szintén október végén tartanák a fővárosban és környékén.

Idén több méz juthat a boltokba
A rendkívül száraz nyár ellenére a tavalyinál mintegy ezer tonnával több az idei méztermés Magyarországon. Így megközelítőleg 20 ezer tonnával zárták az évet a méztermelők. Bár a napraforgó- és a vegyes virágméz mennyisége csökkent, akácmézből több kerülhet a boltok polcaira.

Mészáros János szerint a vásárlókat könnyű megtéveszteni, ugyanis nem mindenki olvassa el a csomagoláson a méz származási helyét. Egyes termékeket uniós és nem uniós méz keverékeként forgalmaznak, de ez jogilag nem kifogásolható. A magyar méhészek értékesítési lehetőségei viszont jelentősen csökkenthetnek ettől.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?