Itt az igazság a magyar mezőgazdaságról: ebben bőven az uniós átlag alatt vagyunk

Itt az igazság a magyar mezőgazdaságról: ebben bőven az uniós átlag alatt vagyunk

agrarszektor.hu
Érezhetően csökkent tavaly az Európai Unió mezőgazdasági termelése. Az Eurostat adatai alapján a 2019-es évhez képest 2020-ban 1,1 százalékkal volt alacsonyabb az ágazat kibocsátása. A legnagyobb visszaesést Romániában mérték, míg növekedés szempontjából Litvánia teljesített a legjobban az unióban. Magyarország mezőgazdasági termelésében ugyancsak komoly csökkenést regisztráltak 2020-ban.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

2020-ban a mezőgazdasági kimutatások alapján az Európai Unió teljes mezőgazdasági termelése alapáron 414,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,1%-os csökkenést jelent a 2019-es évhez képest - derült ki az Eurostat friss adatközléséből. A tavalyi év során 76,3 milliárd euróval - ami az EU összteljesítményének körülbelül 18,4%-a - Franciaországban volt a legmagasabb a mezőgazdasági össztermelés a tagállamok közül. Ezt követi Németország 57,6 milliárd euróval (13,9%), Olaszország 56,9 milliárd euróval (13,7%), Spanyolország 52,3 milliárd euróval (12,6%), Hollandia 28,2 milliárd euróval (6,8%) és Lengyelország 26,4 milliárd euróval (6,4%).

Mezőgazdasági termelés az Európai Unióban (2020) (Forrás: Eurostat)

Tavaly az unió 27 tagállamából 11-ben viszont csökkent a mezőgazdasági termelés értéke. A legnagyobb visszaesést Romániában (-11,3%), Máltán és Bulgáriában (mindkettő -4,5%), Finnországban (-3,9%), Magyarországon és Hollandiában (-3,1%) regisztrálták. Ezzel szemben relatív értékben a legnagyobb növekedést Litvániában (+8,6%), Írországban (+4,6%), Szlovákiában (+3,8%), Lettországban (+3,1%) és Cipruson (+2,8%) mérték.

A legnagyobb agráriparral rendelkező tagállamok közül Olaszországban 2,3%-kal, Franciaországban 1,9%-kal, Németországban 1,6%-kal csökkent a teljes mezőgazdasági termelés értéke, míg Spanyolországban 1,1%-kal nőtt. Az EU-ban regisztrált növénytermesztés és állattenyésztés értéke 1%-kal, illetve 1,1%-kal csökken. Hasonló eredményekre jutottak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzői is, akik a nemrég megjelent kiadványukban Magyarország mezőgazdaságának 2020-as teljesítményét értékelték hazai és európai uniós szinten is. Fontos megjegyezni, hogy a kiadvány elkészítésekor az Eurostat adatai még nem voltak véglegesek, így az uniós és a magyar mezőgazdasági teljesítmény összehasonlítására csak előzetes információk álltak rendelkezésre.

EZ IS ÉRDEKELHET

Magyarország az előzetes adatok szerint az Európai Unió mezőgazdasági kibocsátásának 2,1%-át állította elő 2020-ban: a növényi termékek 2,3%-át, az állatok és állati termékek 1,8%-át adta hazánk. Az ország gabonaféléből az unió kibocsátásának 4,9%-át termelte meg. A magyar iparinövény-kibocsátás még jelentősebb volt: a közösségi kibocsátás 5,8%-át adta, elsősorban az olajos növények termesztésének köszönhetően.

Az EU mezőgazdasági ráfordítási költségei (folyó termelőfelhasználás) enyhe, 1,1%-os csökkenést mutattak az előző évhez képest, ami a mezőgazdaság által termelt bruttó hozzáadott érték erőteljesebb (1,3%-os) csökkenését eredményezte. Magyarországon a termékek előállítására és a szolgáltatások nyújtására fordított folyó termelőfelhasználás 4,7%‐kal több volt 2020-ban, mint az előző évben. A ráfordítások volumene 2,8%-kal nőtt 2019-hez képest. Az információk az Eurostat által a közzétett, a mezőgazdasági ágazatra vonatkozó végleges 2020-as becslésekből származnak.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?