2024. november 21. csütörtök Olivér
Megtudtuk: ezeket ajánlja a légúti panaszokra a bükki füvesember

Megtudtuk: ezeket ajánlja a légúti panaszokra a bükki füvesember

agrarszektor.hu
A koronavírus szerencsére kezd alábbhagyni, de a felsőlégúti betegségek szezonja sajnos még nem múlt el. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember most a nátha, az influenza és a bronchitis tüneteinek enyhítésére ajánl jól bevált gyógynövényeket.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A télen gyakori felsőlégúti betegségek javarészt vírusos eredetűek, de baktérium is okozhatja a tüneteket, amelyek általában orrfolyás, torokfájás, köhögés. Leggyakoribb panasz ilyenkor a nátha vagy meghűlés, amit legjobb volna az immunrendszer felerősítésével megelőzni.

Azok a gyógynövények, amiket megelőzésre, immunerősítésre már ismerünk és fogyasztunk (borsmenta, fodormenta, kakukkfű, citromfű, csipkebogyó) a betegség idején is segíthetnek. A torokgyulladást, a köhögést, orrfolyást gyógynövényekkel is kezelhetjük, és nem kell tartanunk mellékhatásoktól

- mondta el Szabó Gyuri bácsi.

A bükki füvesember elmondta azt is, hogy ő mit ajánl a gyakori légúti panaszokra.

Nátha, meghűlés

A náthára nagyon jó a kakukkfű, a szurokfű, a kamilla, de említhetnénk még a hársfa-, és bodzavirágot is, melyeknek enyhe izzasztó-lázcsillapító hatásuk is van. Természetesen amennyiben hosszan tartó és magas lázunk van, orvoshoz kell fordulni, de a hőemelkedést nagyon jól kezelhetjük gyógynövényekkel. Influenza esetén is ugyanezeket a gyógynövényteákat fogyasszuk. Ne feledkezzünk el a C-vitamin pótlásáról sem, erre a legjobb a langyos vízben 8-10 órán át áztatott csipkebogyó levét meginni.

Torokgyulladás

A torokfájás enyhítésére naponta háromszor kell zsálya, kamilla, borsmenta vagy apróbojtorjánból készült 1:1 arányban kevert teával gargarizálni, ezek természetes fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövények. Persze, ha már lefőztük a teát, a maradékot ki ne dobjuk, hisz belsőleg is érdemes fogyasztani napi 2-3 csészével. De ugyanígy hatékony a gyulladáscsökkentésre bevált kamilla, bodzavirág, lándzsás útifű teakeverékből készült tea is. Nem múló torokgyulladás és magas láz esetén forduljunk orvoshoz, aki eldönti, hogy a panaszokat vírus vagy baktérium okozza.

Köhögés

Népgyógyászati tapasztalatok szerint a köhögést a bodza, a szurokfű, a kakukkfű és az útifű csillapítja leginkább. A bodzát, szurokfüvet teaként fogyasszuk, de az útifűből és a kakukkfűből készült szirupok is nagyon jól enyhítik a köhögést.

Bronchitis, hörgőgyulladás

Bronchitisre és a tüdő tisztításra a jolly joker a tüdőfűlevél teája. Ahogy a nevében is benne van, mindenféle légúti betegség esetén készíthetünk belőle teát. Ha letapadt a váladék a hörgőkben, segíthetjük a tisztulást még köptető hatású gyógynövényekkel, erre a kakukkfüvet és a szurokfüvet használjuk. Ezekből is készíthetünk keveréket, de a tüdőfűből kevesebbet adjunk hozzá, mert erősebb az íze.

Tüdőgyulladás

Ha az orvos tüdőgyulladást állapít meg, akkor Gyuri bácsi Tüdőfűleveles teakeverékével segíthetünk magunkon. Ez egy keserűbb ízű, erős teakeverék, ezért csak napi 1 csészével ajánlott kortyolgatni, a nap folyamán elosztva.

Egyéb módszerek

Az eddig említett gyógynövényeket nemcsak teaként készíthetjük el, hanem inhalálásra is bátran használhatjuk, hogy segítsük a légutak tisztulását. Erre a célra a kamilla, mezei kakukkfű, bodzavirág, szurokfű használható eredményesen. Inhaláláshoz a gyógynövényekből készítsünk teát, vagy egy nagyobb edénybe töltsünk forró vizet és ebbe tegyük a gyógynövényeket, majd takarjuk be a fejünket törölközővel és minél mélyebben lélegezzük be a gyógynövényes meleg levegőt. Gyerekeknél is bátran használhatjuk. Vigyázzunk, hogy túl forró ne legyen a gőz, mert az árthat a nyálkahártyának.

Az illóolajokkal kapcsolatban jók a tapasztalatok, nagyon hatásosak vírusos és bakteriális eredetű fertőzések esetében. A citromból, levendulából, eukaliptuszból, teafából készült illóolaj nagyon jól fertőtleníti a levegőt és segíti a légzést.

Régen a náthás, mellhártyagyulladásos betegek mellkasát és hátát mangalicazsírral kenték be, majd egy vászondarabal körbetekerték. A betegek így szabályosan kiizzadták a gyulladást

- emlékszik vissza Szabó Gyuri bácsi a régi gyógymódokra.

A bükki füvesember hozzátette, hogy ma már ennél sokkal jobb módszer a lábfürdő, vagy gyógynövényes fürdő. Ha átmelegedett az egész test, akkor meleg takaró alá feküdni és meginni egy csésze forró bodzavirágteát, nagyon jól izzaszt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?