Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az USA agrárminisztériuma (USDA) május első felében teszi közzé először a 2019/2020. évi szezonra vonatkozó globális kitekintését, mely szerint a világ búzatermése a 2018/2019. évinél 6 százalékkal több, 777 millió tonna lehet. Ez a kibocsátás várhatóan jóval felülmúlja a 759 millió tonnára jelzett felhasználást, így 293 millió tonna (+7 százalék) termény maradhat a tárolókban. Az USA-ban a 2018. évinél közel 1 százalékkal több búzát takaríthatnak be a gazdák idén nyáron (51,6 millió tonna). A fekete-tengeri országokban is emelkedhet a termelés: Oroszországban 77 millió tonna (+7 százalék), Ukrajnában 29 millió tonna (+16 százalék) búza kerülhet a magtárakba - tudósít piaci jelentésében a NAIK Agrárgazdasági Kutató Intézet.
Európára nézve is erős termésemelkedést mutat az USDA grafikonja. Hasonló évet zárhatunk, mint 2017-ben, de a 2014/15-ös évek rekordjait nem közelítjük meg. A termelési mélypontok a 2011/12-i évi aszály idején voltak. Érdemes mindezt összevetni majd a következő grafikonnal is, ahol az árak alakulását mutatjuk be.
A Tallage májusi előrejelzése szerint az Európai Unióban közel 17 millió tonnával 144 millió tonnára nőhet a búzatermelés - ez bő 13 százalékos emelkedés az előző évhez képest. Az unió négy legnagyobb búzakibocsátójában - Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és Lengyelország - ugyanis várhatóan 10-13 százalékkal múlja felül az idei termés a tavalyit.Hozzá kell tennünk: tavaly gyenge évet zártunk a száraz időjárás miatt (lásd fenti grafikon).
Hogy el tudjuk képzelni, milyen hatása lehet a mostani termésnek az árakra, vessünk egy pillantást az alábbi grafikonra. Jól érzékelhető az aszályos 2011/12. év és a bőtermésű 2014/15-ös évjárat hatása. A 2017. évi magas ár még a világkészletek folyamatos apadására tett reakció volt, amit a 2018. évi gyenge termés stabilizált. Most azonban fordulat következik.
Alább a magyarországi búzaárak alakulását szemléltetjük a tavalyi betakarítás óta eltelt időszakban. Pillanatnyilag még az ótermés forog a piacon, ára azonban a jó terméskilátásoknak köszönhetően esésben van. A takarmány- és az étkezési búza között - az egyre csökkenő kínálat miatt - kezd szétnyílni az olló. Aki még nem adta el a búzáját, annak ideje lépni, ez jobb már semmiképpen nem lesz.