Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A kártevők elleni hatékony védekezés és a szakszerű növényápolási munkákba fektetett energia és anyagi ráfordítás megtérülni látszik; az elmúlt évek legjobb gyümölcstermésében bízhatnak idén a gazdálkodók. A különböző kultúrák össztermése becslések szerint akár egymillió tonnára is rúghat, mintegy 25 százalékkal meghaladva a sokéves átlagot, így a hazai kereslet kielégítése mellett minden bizonnyal a külföldön kínált magyar gyümölcsök mennyisége is tovább növekszik majd. Ugyanakkor Európa-szerte jók a szektor idei terméskilátása, várhatóan még alacsonyabbra törve az amúgy sem magas felvásárlói árakat.
Mint arról már az Agrárszektor.hu is beszámolt, a jó szezon dacára idén a meggy- és dinnyetermelőknek is újfent aggódniuk kell a nyomott felvásárlási árak miatt. Érdekes módon idén tehát nem az időjárástól, vagy a kórokozóktól, sokkal inkább a borús értékesítési kilátásoktól és a külföldi származású importáruktól van a leginkább félnivalójuk a magyar termesztőknek. A hétfőn bejelentett területalapú támogatások átcsoportosításának nagy nyertese lehet a jövőben a zöldség-gyümölcs ágazat, ám az idei eredmények még erősen kérdésesek.
A meghatározó, országos képet a helyi termelők árnyalják. Fiatal gazdálkodókat kérdeztünk, ők hogyan értékelik az aktuális idényt:
A meggy termése és kivitele Magyarországon, forrás: KSH, AKI
A belföldi meggy termelői ára a Budapesti Nagybani Piacon, forrás: AKI PÁIR
Kedvező kilátások Európában is
Csizmadia György, a FruitVeB - Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke, a Gyümölcstermelő Főbizottság elnöke megkeresésünkre elmondta, hogy nemcsak hazánkban, de Európa-szerte egységesen jók a szektor idei terméskilátásai. Az utóbbi években gyakran jelentkező kiesések elmaradásával tovább bővül a kínálat, várhatóan még alacsonyabbra törve az amúgy sem magas felvásárlói árakat.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter által múlt héten bejelentett együttműködési megállapodás értelmében a jövőben az olasz milánói nagybani piacra is kerülhet a magyar gyümölcsökből. Csizmadia György meglátása szerint habár például a meggyünknek kétségkívül keletje lehet Olaszországban is, a hazai kereslet kielégítésén felül megtermelt mennyiségekkel a kontinens keleti országait kell és érdemes megcéloznunk. Leginkább a román, cseh, szlovák, a balti államok és az orosz piacokon lehet keresnivalónk, ehhez pedig közvetlen vetélytársainkat, elsősorban Lengyelországot kell felülmúlnunk mind a termésminőséget, mind az árszínvonalat illetően. A szakember hangsúlyozta, hogy a megfogalmazott bővülés eléréséhez elengedhetetlen az ágazat versenyképességének növelése. Csak kor- és szakszerű növényápolási és tápanyag utánpótlási háttér megalapozása mellett biztosított kultúráink szükségszerű megújításainak megtérülése és ezzel együtt az adott területről leszüretelhető termésmennyiség növelése.
Duplázunk? - újabb források az ágazat fejelsztésére
A biztató eredmények, elismerésre méltó számok elérése elsősorban a zöldség-gyümölcs ágazatban dolgozó 100-120 ezer ember értékteremtő munkájának köszönhető. A kiváló adottságokkal és évszázados hagyományokkal rendelkező gyümölcstermesztés elméletileg sikerre van kódolva Magyarországon. Ezt, és a minőségi élelmiszerek iránt fokozódó külföldi érdeklődést felismerve készül megduplázni a jelenlegi termésmennyiséget egy, a Magyar Zöldség-gyümölcs Ágazati Stratégia részeként, a 2014-2020-as ciklusra készített, átfogó fejlesztéseket tartalmazó programcsomag.
A kormány a héten jelentette be, hogy a területalapú támogatások átcsoportosításával további nemzeti forrásokkal kíván elkülöníteni a munkaigényes agrárágazatok számára, így remélhetőleg az állattenyésztés mellett a zöldség-gyümölcstermelés fejlesztésére is jelentős források jutnak majd. Az elhatározott programok révén Fazekas Sándor bejelentése szerint a következő időszakban 50-70 ezer új agrármunkahely jöhet létre.