Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Cáfolja a Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató agrárcégeit összefogó Bonafarm Csoport, hogy átláthatatlan lenne a csoporthoz tartozó Bonafarm Bábolna Takarmány Kft. tulajdonosi szerkezete. A Miniszterelnökség április elsején tett közzé olyan listát, amelyen a takarmányipari cég egy 2012-es támogatási ügy miatt az "átláthatatlannak bizonyult szervezetek" között szerepel. Sokan Csányi Sándor és Lázár János miniszterelnökségi államtitkár már-már "legendás" ellentétét sejtik a háttérben. Ugyanakkor a legtöbb Csányi-cégben - így a Bonafarm Bábolna Takarmány Kft.-ben is - sokáig valóban tulajdonos volt egy Szingapúrban bejegyzett, CSIM Pte. Ltd. nevű vállalat, de ezt a bankvezér-tulajdonos 2012-től fokozatosan minden érdekeltségéből kivonta. Éppen 2012. óta lenne alkotmánysértő, ha tisztázatlan hátterű (offshore) cégek állami támogatásokat kapnának.
Meglepetésként értesült a sajtóból a Csányi Sándor tulajdonában lévő Bonafarm Csoport arról, hogy a Miniszterelnökség "Széchenyi 2020" című honlapján a Bonafarm Bábolna Takarmány Kft. az "átláthatatlannak bizonyult szervezetek listájára" került - közölte az agrarszektor.hu-val a Bonafarm Zrt. A Miniszterelnökség április elsején hozott nyilvánosságra egy véglegesített listát azokról a cégekről, amelyek tulajdonosi szerkezete a kitöltött adatlapok alapján az intézmény szerint nem átlátható.
A Bonafarm állásfoglalása szerint a csoportot a lista összeállítói semmilyen formában nem keresték meg az üggyel kapcsolatban, noha viszonylag gyorsan tisztázható lett volna, hogy félreértésről van szó. A csoport minden egyes tagjának egyértelmű és transzparens tulajdonosi szerkezete van, így a Bonafarm Bábolna Takarmány Kft. kizárólagos tulajdonosa a Bonafarm Zrt., amelynek száz százalékos tulajdonosa a Bonitás 2002 Zrt, ez utóbbinak pedig egyetlen tulajdonosa Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója - szögezi le a csoport állásfoglalása.
A Miniszterelnökség a takarmányipari céggel kapcsolatban azt állítja, hogy 2012-ben 220 132 379 forint állami támogatáshoz jutott, miközben tulajdonosi szerkezete nem volt átlátható. A Bonafarm Csoport viszont azzal érvel, hogy a cég az átláthatóságról és a tiszta tulajdonosi háttérről már a kérdéses támogatási pályázat kötelező mellékletében nyilatkozott.
A cégcsoport szerint a Miniszterelnökség honlapján szereplő támogatási adat is félreértésekre adhat alapot, mivel abból tévesen úgy tűnik, mintha a Bonafarm Bábolna Takarmány Kft. egyedül lenne a 220 millió forintos támogatás jogosultja. A kérdéses támogatási konstrukció egy olyan kutatás-fejlesztési projekthez társult, amelynek konzorciumvezetője a kft., ám a támogatási összegből a résztvevő Kaposvári Egyetem is részesül. A kutatás egyébként különböző víziszárnyas fajok számára, környezet- és állatbarát takarmányozási technológiai prototípusok kidolgozását célozza és az elképzelések szerint érdemben segítheti a magyar állattenyésztés szempontjából különösen fontos baromfiágazat fejlődését.
A Bonafarm számára nehezen érthető, miként fordulhatott elő, hogy a Miniszterelnökség egy éven belül másodszor helyezett tévesen az "átláthatatlannak bizonyult szervezetek listájára" olyan céget, amely a csoporthoz tartozik - derül ki a Bonafarm állásfoglalásából. 2013-ban a Bóly Zrt.-vel kapcsolatban állította ezt a Miniszterelnökség, és csak a cég kérésére volt hajlandó a félrevezető állítást visszavonni.
A Bonafarm szerint az esetek nyomán az vélelmezhető, hogy a Miniszterelnökség munkatársai téves adatbázisból dolgoznak, és emiatt követik el újra és újra ugyanazon hibákat. A Bonafarm Csoport ezért kéri, hogy helyesbítsék adatbázisukat, mert a pontatlan közlések súlyosan sértik a Bonafarm jó hírét.
MTI-fotó: Máthé Zoltán
A két bonafarmos társaság esetét sokan arra vezetik vissza, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Csányi Sándor között régóta fennálló ellentét húzódik meg, amely a közelmúltban többször személyeskedésig fajult. Egyes vélemények szerint e konfliktus is közrejátszhat abban, hogy Csányi-cégek is megjelentek a nem átlátható vállalatok listáján.
Az egész ügynek 2012 óta van igazi jelentősége, mert az új Alkotmány kimondja, hogy tisztázatlan tulajdonosi hátterű (offshore) cégek nem kaphatnak állami támogatásokat, a jogosulatlanul felvett összegeket pedig kamatostul vissza kell fizetniük. E szempontból érdekes, hogy Csányi Sándor éppen 2012-től vonta ki fokozatosan agrár-érdekeltségeiből a szingapúri CSIM Pte. Ltd.-t, amely addig szinte valamennyi agrárcégében - így a Bonafarm Bábolna Takarmány Kft.-ben is - tulajdonos volt.
Agrárberkekben a CSIM-et olyan cégként könyvelték el, amely az offshore kategóriába tartozik. Ezt azonban a Bonafarm az agrarszektor.hu-nak korábban cáfolta. A csoport állásfoglalása szerint a CSIM nem offshore társaság, így a hazai agrárvállalatokból sem emiatt, hanem egy tulajdonosi befektetési-fejlesztési stratégia részeként vonták ki 2012-2013-ban.