Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Elveszítik idei támogatásaik egy részét azok a gazdálkodók, akik január 31-ig nem nyújtják be a webGN-t a Nébihhez. A gazdálkodási napló pályázati felhívásokban meghatározott adattartalmát elektronikusan, ügyfélkapun keresztül kell beküldeni a hivatalhoz.
A Nébih az agrárszektor.hu-t úgy tájékoztatta, hogy a tavalyi támogatási adatok szerint körülbelül 25 ezer gazdálkodónak kell a webGN-t beküldenie 2018-ban is. Hétfőig ugyanakkor a hivatalhoz összesen 15 420 webGN érkezett, miközben a beadási határidő ma lejár. Ezért valószínűsíthető, hogy sokan nem teljesítik kötelezettségeiket, és - mivel a január 31-i határidő jogvesztő - szankcióra számíthatnak. A mulasztás miatt a termelők webGN-nel érintett idei támogatásaik 15 százalékát elbukják, de ha úgynevezett tápanyag-gazdálkodási tervet is be kellett volna küldeniük, a büntetés kétszeresére, vagyis 30 százalékra emelkedhet.
A gazdálkodóknak a következő támogatási programoknál kell adatokat feltölteniük a webGN-be.
- agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (AKG)
- ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO)
- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtott agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes feltételeiről szóló 61/2009. (V. 14.) FVM rendelet környezetvédelmi célú gyeptelepítés célprogramja
- a NATURA 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések
- kompenzációs kifizetések a Természeti Hátránnyal Érintett Területeken (THÉT)
- vízvédelmi célú nem termelő beruházások: vízvédelmi és vizes élőhely létrehozása, fejlesztése
- élőhely-fejlesztési célú nem termelő beruházások: tartós zöldugar telepítés, gyeptelepítés, méhlegelő telepítés
Egyes ágazati vélemények szerint az idei benyújtásokat nehezítette, hogy az irányító hatóságként működő Miniszterelnökség a beadási határidőt a korábbi kettőről egy hónapra (január 1-31.) csökkentette, és a kitöltést sem lehetett korábban megkezdeni, mert a beküldéshez szükséges elektronikus nyomtatvány csak január elsején jelent meg.
A Miniszterelnökség a benyújtási időszakot annak érdekében rövidítette le, hogy a kifizetéseket minél előbb el lehessen kezdeni - közölte ugyanakkor a Nébih. Amíg ugyanis egy-egy ügyfélről nem derül ki, hogy eleget tett-e adatszolgáltatási kötelezettségének, az esetleges szankció érvényesítése miatt a kifizetések nem indulhatnak meg. A rövidebb benyújtási időszak - tette hozzá a Nébih - érdemben nem befolyásolja a nyomtatvány beküldését, mert a korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy bármilyen hosszú idő áll is rendelkezésre, a naplók zöme az utolsó két hétben érkezik be.
A hivatal szerint a nyomtatványt a korábbi években sem adták ki a benyújtási időszak előtt, és ennek az az oka, hogy a pályázati felhívások egy bizonyos időszakot jelölnek meg a nyomtatvány beküldésére, így nemcsak a határidő után, hanem a határidő előtt beküldött naplókat is el kell utasítani. Ezért a nyomtatványt mindig a beadási időszak első napján publikálják, hogy azt korábban senki ne tudja beküldeni.
A meglévő informatikai rendszer lehetőséget nyújt a tavaly beadott nyomtatványok frissítésére is - közölte a Nébih. A hivatal szerint elegendő a változásokat átírni, majd így benyújtani az űrlapot, vagyis a termelők kevesebb adminisztrációval is megfelelhetnek a követelményeknek.
A beadási határidő módosítását a Miniszterelnökség kezdeményezheti, de idén a Nébih szerint nem történt olyan esemény, amely ezt indokolttá tenné. A hivatal nem kapott arra irányuló jelzést, hogy a határidő módosulna, ezért továbbra is január 31-i jovesztő időpont van érvényben.