Jócskán apaszthatja a pénztárcánkat a drágulás: luxuscikké válhat a zöldség?

Jócskán apaszthatja a pénztárcánkat a drágulás: luxuscikké válhat a zöldség?

agrarszektor.hu
A nagy esők valószínűleg nem változtatják meg alapvetően az idei zöldségszezont, amely a fogyasztók számára főként a szárnyaló árakról szól. Egyelőre még nincsenek pontos információk arról, országosan mekkora kárt szenvedtek el a szabadföldi zöldségek a hétvégi viharok és a heves esőzések következtében. Néhány mélyebb fekvésű területen megállt a víz, itt az a kérdés, hogy mennyi ideig marad a területen.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Tavaly ugyanis volt olyan csemegekukoricatábla, amelyet félméteres magasságban öntött el az ár, de mivel hamar levonult, az állomány különösebben nem károsodott - közölte a Világgazdaság megkeresésére a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet. Az idei zöldségszezont egyébként is meghatározza az időjárás: a korai vetésű zöldségek, mint például a sárgarépa vagy a hagyma vetése késett, hűvös időben pedig lassabban is fejlődtek a növények.

EZ IS ÉRDEKELHET

A későbbiekben már a hőség is rányomta a bélyegét a növények állapotára, egyes öntözött területeken előfordult, hogy nem tudták biztosítani a szükséges vízmennyiséget. Azonban nem minden növény sínylette meg az időjárást, hiszen a zöldborsónak például a szokatlanul hűvös, tavaszi-nyár eleji időjárás kedvező volt, az ezek után érkezett nagy hőségben viszont már nem érezte jól magát. A csemegekukorica-állomány jó állapotú, köszönhetően annak, hogy a termelés döntő része olyan termőkörzetekben folyik, ahol az öntözés megoldott.

A görögdinnye termőterülete idén tovább csökkent, a kisebb, 1-2 hektáros terület dinnyét termesztő termelők az elmúlt évek piaci és időjárási anomáliáit megelégelve adták fel a termesztést. A szakemberek várakozásai szerint ugyanakkor idén kifejezetten jó minőségű lehet a dinnye, a szezon sikerességét azonban alapvetően befolyásolja majd az exportz is, hiszen az elmúlt években a német és a lengyel piacon is piacvesztést voltak kénytelenek elszenvedni a hazai dinnyeexportőrök az olasz áru térnyerése miatt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az pedig fontos lenne, hogy növeljék a belföldi fogyasztást, ennek a törekvésnek azonban gátat szabnak a magasan szárnyaló árak.A KSH adatai alapján egy év alatt 17 százalékkal drágult egy átlagos zöldségkosár. Egy, a FruitVeB által idézett tanulmány ki is mutatta, hogy az elmúlt években megnövekedett a vásárlási gyakoriság, viszont a vásárolt mennyiségek nagymértékben visszaestek.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?