Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Simicska Lajos nagybefektető érdekeltségébe tartozó Mezort Zrt. megbízásából ügyvédi felszólítást küldött a Nagy Ajtony ügyvédi iroda a nemzeti földalapkezelő szervezetnek, hogy azonnali hatállyal függessze fel a Mezort-cégek által művelt állami termőföldek árveréseit, illetve az árverési hirdetményeket vonja vissza. Ez abból a dokumentumból derül ki, amelyet a Magyar Nemzet közölt honlapján. A teljes ügyvédi felszólítás itt olvasható el.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2015: két nap, 60 előadó, 700 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
A Mezort arra a - napokban benyújtott, "lex Simicska II-nek" is aposztrofált - Győrffy Balázs féle fideszes parlamenti törvénymódosítási javaslatra reagált, amely arra irányul, hogy egyoldalú bérletidíj-növelési lehetőséget teremtsen az állami földliciteken nyertes új földműves tulajdonosoknak, ha az állammal korábban kötött, hatályos földhasználati szerződésekkel irreálisan alacsony bérleti díjakat fizetnek a jelenlegi bérlők. A Mezort földhasználati megállapodásai ilyenek, mivel azok aranykoronánként 580 forintos éves bérleti összeget tartalmaznak, miközben a kormány szerint a mai piaci átlagdíj már 2000 forint körül mozog,
A Mezort viszont a helyzetet úgy értelmezi, hogy az NFA szándékosan és egyoldalúan megszüntetné a cégcsoport haszonbérleti a szerződéseit, ha a fideszes törvénymódosítást a parlament elfogadja és a földeket elárverezik. A hatályos megállapodások szerint a Simicska-cégek 2051-ig használhatnák ezeket a földeket, ezért a Mezort kártérítési pert helyez kilátásba az NFA-val szemben. Az ügyvédi felszólítás ráadásul felveti, hogy a szerződések megszüntetésével szándékos károkozás következne be, amely hivatali visszaélés és hűtlen kezelés bűntettének minősülhet.
A fideszes törvénymódosítási javaslat szerint viszont tulajdonosváltáskor az addigi haszonbérleti szerződések - úgynevezett szerződés-átruházással - úgy szűnnének meg, hogy egyúttal újak jönnének létre, amelyekben csak a tulajdonos személye változna, a többi feltétel nem. Ezután viszont az új tulajdonosok kezdeményezhetnék, hogy a bérlők több (piaci) bérleti díjat fizessenek (és fordítva, a bérlők is kezdeményezhetnének díjmérséklést, ha a piaci folyamatok a csökkenés irányában mozdulnának el). Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig e heti sajtótájékoztatóján azt egyértelműsítette, hogy a "lex Simicska II" nem adna lehetőséget az új tulajdonosoknak, hogy felmondják az átvett, hatályos bérleti szerződéseket, hanem a törvénymódosítással csak a díjelemelésekre kapnának jogosítványokat.