Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A "Nachhaltigkeit Früchte" elnevezésű programba április 30-ig jelentkezhetnek az alpesi ország alma- és körtetermesztői, a regisztrációt az Agrosolution AG végzi. A belépés önkéntes, de már most lehet tudni, hogy a jövőben egyfajta előkövetelményként tekintenek majd a programban való részvételre. Április 27-ig a teljes almatermésű terület 60%-a jelentkezett, a legnagyobb termelőnek számító kantonokban pedig a gazdák több mint 80%-a csatlakozott. A meghirdetett program szerint tekintet nélkül az értékesítés helyére, a svájci almát és körtét fenntarthatóbb módon kell termeszteni, hogy megfeleljen a fogyasztói, társadalmi, piaci és politikai elvárásoknak. A csatlakozó gazdák ezért 6 centime/kg (22 Ft/kg) támogatást kapnak első körben az I. és II. osztályú almára és körtére. A 2022-ben betakarított termést a kiskereskedelmi forgalmazók döntő többsége már csak akkor lesz hajlandó értékesíteni, ha az a mostani programban meghatározott fenntartható gazdálkodásból származik, és várható, hogy a közeljövőben ezt a feltételt az országban megtermelt többi gyümölcsre is kiterjesztik - írja a FruitVeb.
Előzmények
Svájc mindig is élen járt a fenntarthatósági célok megkövetelésében: már az 1980-as években bevezették az integrált termelési módszerek alkalmazását, majd a 2000-es évek elején egyre több terméknél kezdték el használni a Suisse Garantie jelzést. Az ennek megszerzéséhez szükséges feltételek mind a mai napig a jó mezőgazdasági gyakorlat alapját képezik. A mostani program 9 fő fenntarthatósági célt tűz ki a teljes termékpályán, melyeket 90 indikátorral mérnek. A teljesség igénye nélkül ezek között szerepel például a növényvédő szerek okozta kockázatok felére csökkentése, a CO2-kibocsátás csökkentése és a biodiverzitás növelése.