Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Várhatóan 2018 májusára épül fel Magyarország első búzakeményítő gyára, amely néhány hónap próbaüzem után kezdi meg a termelést és az értékesítést. Mészáros Lőrinc, a Visonta Projekt Kft. tulajdonosa az alapkőletételen elmondta, hogy a céget 2015-ben alapították Szíjj Lászlóval. Befektetőként 25 millió eurót tettek az összesen 93 millió eurós projektbe, a kormány kiemelt beruházássá nyilvánította, és további 20 millió euróval támogatta a leendő visontai üzemet, a költségek fennmaradó részét pedig hitelből fedezik.
A gyár modern technológiával állít elő különböző típusú keményítőt, módosított keményítőt, alkoholt és takarmánytermékeket további felhasználásra, főként az élelmiszer-, gyógyszer- és vegyipar számára. Évente 250 ezer tonna búzát dolgoznak majd fel hulladékmentesen, amit a tulajdonos közlése szerint Heves és Szolnok megyéből szeretnének beszerezni.
Mészáros Lőrinc azt is elmondta, hogy az előállított termékek 70 százalékát exportra szánják. A Visonta Projekt Kft. 33 ezer négyzetméteren épülő üzeme 250 munkahelyet teremt, és további 500 beszállítónak ad munkát 2018 végére. A visontai Mátrai Erőművel kötött megállapodás alapján hulladékgőzt és tranzit nélküli elektromos áramot vesznek igénybe a beruházáshoz és az üzemeltetéshez.
A beruházás a modern magyar élelmiszeriparról és mezőgazdaságról is szól, hozzájárul majd a gazdaság versenyképesebbé tételéhez - fogalmazott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az alapkőletételen. Szerinte kedvező a beruházás az ipari felhasználók és mezőgazdasági termelők számára is, mert hosszútávú és stabil beszállítási lehetőséget teremt.
A tárcavezető kifejtette, hogy kedvező folyamatok zajlanak a nemzetgazdaság stratégiai ágazataiban. A mezőgazdaság kibocsátása például 2010 óta 55 százalékkal növekedett, az élelmiszeriparé 45 százalékkal bővült. A kettő együtt adja a bruttó nemzeti termék 5,8 százalékát. Az előállított mezőgazdasági termékek 65 százalékát az élelmiszeripar vásárolja és dolgozza fel, és felhasznált anyagainak csak egyharmada származik külföldről. Varga Mihály a kormányzati stratégiai célok között ismertette a feldolgozott termékek arányának 10 százalékra emelését az exportban, valamint a 36 százalékos importhányad csökkentését, és az élelmiszerfeldolgozó iparág 5 százalékos emelkedését a következő egy-másfél évben.