Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A sertéshús vált a legjelentősebb magyar exportcikké a Kínába irányuló magyar agrárexportban. Az AKI adatai szerint a magyar sertéshúskivitel 11,8 milliárd forintot (37,8 millió eurót) ért el 2016-ban, szemben a 2010-ben regisztrált, 8 millió forint (29 ezer euró) körüli értékkel. Ez összesen 1475-szörös növekedésnek felel meg a legutóbbi két Orbán-kormány eddig eltelt időszakában.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a napokban a szlovéniai AGRA nemzetközi vásáron úgy nyilatkozott, hogy a Kínába irányuló teljes magyar élelmiszerexport nyolcszorosára nőtt hat év alatt, de az agrárszektor.hu-nak átadott AKI adatok ennél is nagyobb, 14-szeres növekedést mutatnak.
A statisztikák szerint a különböző húsok és vágási melléktermékek kínai exportja összesen 19,1 milliárd forintot (61,4 millió eurót) ért el 2016-ban, vagyis a 22,8 milliárdos teljes kínai kivitel zömét ez jelentette. Ez 522-szeres növekedést takar a 2010-es, 36,6 millió forintos (133 ezer eurós) adathoz képest.
A 11,8 milliárdos forgalmú sertéshús ezen belül bizonyult a legnagyobb részaránynak, míg például a különböző vágási melléktermékek és belsőségek 6,7 milliárd forintot (21,4 millió eurót) tettek ki 2016-ban. Ez utóbbiaknál a változás 785-szörös bővülésnek felel meg 2010-hez viszonyítva.
Madártollból 2010-ben 22 millió forint (81 ezer euró) értékben exportáltunk Kínába, míg ez az összeg 2016-ra 1,2 milliárd forintra (3,9 millió euróra) nőtt, ami 54-szerese a hat évvel ezelőtti adatnak. Jelentősen bővült a magyar borok kínai exportja is: 2010-ben 440 millió forint (1,5 millió euró) értékben exportáltunk bort Kínában, míg 2016-ra ez az érték 1,2 milliárd forintra (3,8 millió euróra) emelkedett, ami 2,7-szeres növekedést jelentett. Kína így a magyar borok negyedik legfontosabb felvevő piacává vált.
Fazekas Sándor közelmúltbeli nyilatkozataiban a látványosnak tűnő növekedést a kormány "keleti nyitás" nevű programjának tudta be, de az is tény, hogy a bővülés rendkívül alacsony bázisról következett be. Ráadásul az adatokból az is látszik, hogy a kínai export még mindig nagyon kis hányadát teszi ki a teljes magyar agrárkivitelnek.
A hazai agrárium 2016-ban 8 milliárd euró körüli teljes agrárexportot bonyolított le, amely mintegy 2400 milliárd forintos összforgalomnak felel meg. Ezt alapul véve a 22 milliárdos kínai kivitel a teljes tavalyi agrárgazdasági export egy százalékát sem érte el. Magyarország legnagyobb exportpiacainak továbbra is Németország és Románia számít.
Az agrárminiszter szerint ugyanakkor további lehetőségek kínálkoznak a Kínába irányuló magyar agrárexport bővítésére. Nemrég nyílt meg a lehetőség a búza- és a lóexportra, és folyamatban van a tej- és tejtermékekre vonatkozó akkreditácó is. A térség országai közül Magyarország rendelkezik a legtöbb termékre szóló akkreditációval a kínai piacra, és tárgyalások folynak arról, hogy Magyarország a régió Kínába irányuló élelmiszerexportjának egyfajta logisztikai bázisa legyen - közölte Fazekas Sándor.