Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) adataira épülő összeállítás szerint az idén áprilisban Litvániában volt a legmagasabb, 22,1%-os az élelmiszerek árának éves szintű emelkedése. A második helyen Bulgária áll 21%-kal, a harmadik Lettország 17,7%-kal. Igen jelentős, 14%-ot meghaladó drágulást regisztráltak Észtországban, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában is.
Az EU-s átlag 8,9% volt, de átlag alatti drágulást kizárólag nyugati tagországokban mértek. Németországban például 8,5%-kal, Ausztriában 8,1%-kal, Franciaországban 4,3%-kal, Írországban pedig csupán 3,6%-kal kellett többet fizetni az élelmiszerekért áprilisban, mint egy évvel korábban.
A Destatis rámutatott: az EU keleti tagországaiban élők helyzetét súlyosbítja, hogy éppen ebben a térségben a legmagasabb az élelmiszerre fordított kiadások aránya a háztartások fogyasztásban. Romániában például a háztartások fogyasztási kiadásainak több mint negyedét, egészen pontosan 28,3%-át viszi el az élelmiszer, Lettországban pedig majdnem a negyedét, mintegy 23,4%-át. De összességében 20%-nál magasabb arányt regisztráltak Bulgáriában és Szlovákiában is.
Az EU-s átlag 15,9%, a háztartási kiadások élelmiszerre fordított aránya alapján felállított sorrendben az EU-s átlag alá kerülő országok közül csupán egy fekszik a keleti térségben: Szlovénia, ahol 15,8%-os ez az arány. Franciaországban 15,2%-ot, Ausztriában 12%-ot, Németországban 11,1%-ot regisztráltak. A fogyasztási kiadásaik legkisebb részét, 10,8%-át Írországban fordítják élelmiszerre a háztartások az EU-ban a Destatis összeállítása szerint.